| Marya6329 a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor, de cateva luni simt intepaturi in zona inimii, dar mi s-a zis ca inima "nu doare", si se intampla destul de des, de cateva ori pe zi, in fiecare zi. Uneori aceste intepaturi sunt doar putin deranjante, insa alteori sunt mult mai puternice si ma impiedica sa respir normal, dar doar pentru cateva minute. Stiu ca ar trebui sa consult un doctor dar in momentul asta nu se poate, asa ca daca stiti despre ce ar putea fi vorba, va rog sa-mi raspundeti, sa-mi fac o idee. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nkd a răspuns:

Ii dau dreptate lui trixiie, si iti mai dau cateva sfaturi, dar sa stii ca, cel mai important e sa consulti un doctor imediat cum poti.
1. Incearca sa mananci si sa bei cat de sanatos si natural poti, indiferent daca locuiesti la tara sau oras, evita sucurile, cafelele, alcoolul, apa de izvor este sfanta; evita mancarea procesata(cumparata), incearca sa consumi fructe, legume verzi, sucuri naturale, ceaiuri.
2. In fiecare zi, fa cate 10 minute macar, exercitii fizice cu intensitate scazuta, sa nu obosesti prea tare, sau sa te fortezi, putina miscare, sa simti ca circula sangele.
3. In fiecare zi iesi cel putin o ora afara, la aer curat, aeriseste camera in care dormi seara.
4.Cand te simti obosita, pune-te sa dormi. Evita serile tarzii, si noptile nedormite.
5. Aspectul psihic e de asemenea foarte important.
Dimineata cand te trezesti, puneti in minte idea ca esti sanatoasa, ca inima e mai sanatoasa ca niciodata, ca corpul tau e sanatos.
Si nu in ultimul rand, Bucura-te de viata. Fii recunoscatoare in fiecare zi pentru tot ceea ce ai, nu superficial, ci chiar sa simti asta. Bucura-te de fiecare clipa care te face sa zambesti. O sa te fereasca de multe necazuti in viata. Sper ca nu am deviat de la subiect cu acest ultim punct, si nu te-am facut sa crezi ca aberez. Insanatosire grabnica iti urez, si multa pace!

7 răspunsuri:
| trixiiie a răspuns:

În primul rând, m-ar interesa vârsta ta. Fii atentă la istoricul în familie, dacă vreunul din apropiați - mamă tată soră frate bunic bunică unchi/mătușă (frate/soră de părinte - au vroe problemă cu inima.
Ideea de „inima nu doare" e o prostie. Când faci un preinfarct sau infarct, inima te doare. Te înțeapă.
Dar dacă ești tânără, ceea ce bănuiesc că ești, cred că inimioara ta doar îți dă semnal că ești prea oboistă. Sau poate ai prea multă greutate și dacă mănânci grăsimi și dulciuri ai putea avea venele îngroșate de acestea și inima resimte.
Renunță la cafea, băuturi carbogazoase, dormi echilibrat.

Dacă faci asta și tot persistă aceste dureri, mergi la medicul de familie și cere o trimitere să ți se facă un EKG.
Și până atunci nu te speria, calmul e și el foarte important!
Noroc și sper că ești ok de fapt.

| nkd a răspuns (pentru trixiiie):

Ii dau dreptate lui trixiie, si iti mai dau cateva sfaturi, dar sa stii ca, cel mai important e sa consulti un doctor imediat cum poti.
1. Incearca sa mananci si sa bei cat de sanatos si natural poti, indiferent daca locuiesti la tara sau oras, evita sucurile, cafelele, alcoolul, apa de izvor este sfanta; evita mancarea procesata(cumparata), incearca sa consumi fructe, legume verzi, sucuri naturale, ceaiuri.
2. In fiecare zi, fa cate 10 minute macar, exercitii fizice cu intensitate scazuta, sa nu obosesti prea tare, sau sa te fortezi, putina miscare, sa simti ca circula sangele.
3. In fiecare zi iesi cel putin o ora afara, la aer curat, aeriseste camera in care dormi seara.
4.Cand te simti obosita, pune-te sa dormi. Evita serile tarzii, si noptile nedormite.
5. Aspectul psihic e de asemenea foarte important.
Dimineata cand te trezesti, puneti in minte idea ca esti sanatoasa, ca inima e mai sanatoasa ca niciodata, ca corpul tau e sanatos.
Si nu in ultimul rand, Bucura-te de viata. Fii recunoscatoare in fiecare zi pentru tot ceea ce ai, nu superficial, ci chiar sa simti asta. Bucura-te de fiecare clipa care te face sa zambesti. O sa te fereasca de multe necazuti in viata. Sper ca nu am deviat de la subiect cu acest ultim punct, si nu te-am facut sa crezi ca aberez. Insanatosire grabnica iti urez, si multa pace!

| SteinZer0 a răspuns:

Este ceva ce am trait si eu. In caz ca bei CocaCola lasa-te. Am confirmat asta intr-o perioada cand nu am baut sucuri deloc si acele intepaturi au disparut, apoi, acum cateva zile am baut un singur pahar de Cola si in aproximativ 2 minute am simtit din nou intepaturi usoare. Cu asta am renuntat la sucuri acidulate. Te rog sa incerci sa nu mai bei cel putin Cola si sa vezi ce se intampla.

| Marya6329 explică (pentru SteinZer0):

Pai consum dar nu in exces. Oricum o sa incerc sa ma las, nu am nimic de pierdut. Multumesc!

| SteinZer0 a răspuns (pentru Marya6329):

Sa ma anunti daca asta a fost de fapt cauza.

| Marya6329 explică (pentru SteinZer0):

Cu siguranta o sa te anunt

| marciana a răspuns:

Ar putea fi obosela, stresul sau unele alimente nesanatoase.

| Marya6329 explică:

Multumesc mult tuturor. In ultima vreme am inceput sa mananc mult mai sanatos decat de obicei, dar oricum si inainte mancam aproape numai mancare gatita in casa, intr-adevar beau cola dar nu in exces si nu beau cafele, iar dulciuri si grasimi mai putin. Apropo am 19 ani. Cred ca oboseala ar putea fi cauza insa nu pot dormii noaptea si nu stiu cum sa reglez asa, am inceput sa iau somnifere dar mi se face rau de la ele. Oricum multumesc tuturor pentru ajutor, poate in viitor ma gandesc sa merg la un medic.