| boboletzu a întrebat:

Se intampla ceva neobisnuit cu mine de vreo 4 saptamani...Simt un fel de intepaturi la zona inimii, de obicei o data la 2-3-4 zile 1 pe zi si depinde.Cateodata dureaza 1 minut si mi-e greu sa respir alteori 2 secunde...azi m-a luat de vreeo 6 ori si nu stiu ce sa fac.parintii mei inca nu stiu, caci am crezut ca e o formalitate la inceput. O sa le spun daca se mai intampla ceva de genul maine. Un fel de angina pectorala sau ceva de genul.am 13 ani si pana acum cateva luni am fost sanatos tun.Va rog ajutati-ma repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un cardiolog și analize de sânge.
Să nu fie un debut de angină pectorală dureroasă!
Acest disconfort poate fi dat și de o lipsă de minerale sau un stres continuu.
Sănătate.
Pa, pa.

| alexeanca a răspuns:

Probabil o lipsa de calciu si magneziu.

| sssoriii a răspuns:

Ar fi cel mai bine sa consulti un doctor.
Si spune-le parintilor!
poate fi destul de grav...
e posibil sa ai probleme cu inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Am intrat pe post-ul tau deoarece sunt foarte curios de ce ar putea cauza aceasta durere. Am avut parte deseori de ea, dar in anii trecuti. Pe un interval de cativa ani, periodic (mult mai rar decat in cazul tau), aveam parte de niste intepaturi ciudate in zona inimii. Daca incercam sa inspir sau sa-mi extind fortat cutia toracica intepaturile deveneau mai dureroase; asadar trebuia sa renunt la aer pret de cateva secunde. M-am interesat, dar nu am insistat prea mult. Am asociat durerea cu varsta, perioada de crestere, lipsa de calciu s. a. Din pacate, nu am sa-ti dau vreun sfat. Am 20 de ani acum. N-am mai avut parte de foarte multa vreme de o astfel de durere.
Inca o data: am vorbit din experienta personala si insist sa nu interpretezi sau sa adaptezi pentru cazul tau. Un medic este, evident, cea mai buna optiune.
Sanatate!

| AndreeaEma a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si mergi la medic!