| Addaa1998 a întrebat:

TPU am mare nevoie de ajutorul vostru! Va rog frumos!

De foarte mult timp cam de 3 luni in coace ma jeneaza la inima tot timpul, chiar nu stiu ce este, sunt foarte ingrijorata si speriata ma jeneaza la inima si am palpitaii dar culmea ca nu ma doare ci ma jeneaza cateodata ma impunge
Am mai patit asa dar acujm ma jeneaza foarte tare ba chiar nu pot respira Respir foarte greu
Iar daca vine vorba sa consult un doctor am mai facut-o mi-am intrebat si parintii si au spus ca este de la oboseala si sa dorm sa ma odihnesc si am facut-o o perioada scurta de timp m-a jenat destul de putin si de cateva saptamani chiar nu mai imi trece!
Sunt extrem de speriata... imi spuneti va rog este o boala?
Este o boala sau ceva normal?
Dar daca ma simt chiar atat de rau nu stiu ce sa fac nu am stare de nimic
Va rog TPU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ozdogan a răspuns:

Buna! Stiu ceva de la mama:cand te inteapa inima, bea apa cu zahar!
Daca tot nu iti trece, du-te repede la medic!
Si spune-le si parintilor daca cumva nu stiu! Ei vor luas masuri nu-ti face griji! Nu fii speriata dar du-te la un doctor bun ca sa nu se agraveze! Insanatosire grabnica! sad.

| Addaa1998 explică (pentru Ozdogan):

Mersii!
Asa am sa fac!
Dar sper sa nu fie ceva grav

| Addaa1998 explică (pentru Ozdogan):

Mai sunt speriata din cauza faptului ca am numai 14 ani

| Ozdogan a răspuns (pentru Addaa1998):

Stai linistita! Nu fii stresata sau speriata! Dar du-te in orice caz la doctor si zi-le paritilor! Trebuia sa te duci mai inainte, zic eu ca sa nu stai pe drumuri la doctor si sa dai banii pe medicamente!sad.Dar, doar du-te sa nu se agraveze sad.Nu te juca cu inima...E periculos.
Nu uita:zi-le parintilor altfel nu vei rezolva mai nimic. Poate ei vor gasi un doctor bun! Si nu ai pentru ce!:* Ma bucur ca te-am ajutat!

| Isabella15951 a răspuns:

Este posibil sa respiri greu din cauza faptului ca nu ai cavitatea toracica dezvoltata complet. Spre exemplu atunci cand depui efort sa ai probleme cu respiratul sau in conditii de caldura foarte mare.
Eu am avut si inca am aceasta problema, am facut o serie mai complexa de analize, ecografii, ECG ca sa aflu ca de fapt trebuie sa ma obisnuiesc cu un ritm de viata mai sportiv.

| Crashhunter a răspuns:

Buna!
Vreau sa iti sugerez sa mergi la cardiolog urgent, nu ca ar fi ceva exrtem de grav, dar daca e trebuie prevenit.
Ai grija mai ales de tine.Ma refer la psihicul tau.Sa nu faci atac de panica, atunci chiar e grav. Daca te ajuta eu am avut Astm, ultima criza am avut-o acum 2 ani si s-a manifestat mai usor decat primele crize de la 4 sau 5 ani.Atunci nu puteam efectiv sa respir.Eram mov si cu greu spuneam :"Mor!". Eram speriat.Dar cu timpul m-am obisnuit sa nu pot respira si am reusit sa ma mentin calm in timpul crizelor.Acum am 14 ani, astmul sunt sigur ca a ramas dar nu ma mai ataca.Alerg,merg,fac sport si toate alea ca un adolescent normal. Dupa un tratament lung,evident. Oricum, stiu ca astmul poate reveni, asa ca nu imi fac sperante prea mari si nu ma solicit prea tare.
Revenind la tine, cand simti ca nu mai ai aer stai calma, incearca sa te gandesti la ceva frumos.Mai fa si niste exercitii cu tinutul respiratiei, la mine a mers.Incearca sa iti verifici si dieta,nu manca aiurea, incearca sa mananci alimente pentru a ajuta organsimul, mai multe legume, mai multe fructe, putine prajeli si carne regulat dar doar la gratar sau fiarta sau cum vrei tu dar nu prajita.In rest, incearca sa te plimbi mult, sa respiri aer curat, sa bei multa apa si sa incerci sa ai situatia sub control.Ai grija la stres, deconecteaza-te cat mai des. Oricum, nu poti vindeca ceea ce nu cunosti, asa ca incearca sa ajungi la medic destul de curand.
In rest, multa sanatate si ai grija de tine!

| andraa97 a răspuns:

Parintii tai au dreptate este de la oboseala si probabil de la caldura. Daca te doare foarte tare ar fi bine sa mergi din nou la doctor.