| sawareekh a întrebat:

daca mananci dupa ora 19:00, te ingrasi mai repede? Deoarece eu ma trezesc numai la ora 20:00, adica dorm toata ziua si dupa iau o masa la 21:00 si una la 6 dimineata inainte sa ma culc. Mananc 2000 de calorii pe zi, inainte mancam 3200, sunt sanse sa slabesc sau ma ingras deoarece mananc noaptea?
Mentionez ca fac si exercitii fizice zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde cat mananci, si ce mananci inainte de culcare. Daca cantitatea este relativ mica, nu conteaza cand mananci, poti manca oricand. Noaptea se presupune ca metabolismul functioneaza mai incet si nu are nevoie de calorii, asa ca le depoziteaza. Oricum, daca mananci doar necesarul tau zilnic, nu conteaza cand o faci, organismul se va adapta si vei fi ok.

| sawareekh explică (pentru Frank51):

Carne si de exemplu astazi am mancat 3 gogosi mici de tot, atat. Si la 6 vreau sa mananc 2 senvisuri. E mult?

| Frank51 a răspuns (pentru sawareekh):

Nu e mult, totusi incearca sa mananci mancare gatita, fara gustari intre mese.

| Apokales a răspuns:

Nu are importanta ora la care mananci atunci cand vine vorba de silueta. Este doar un mit ca daca mananci dupa 18:00 te ingrasi. Ceea ce este important sunt caloriile.