| Mihai543215 a întrebat:

Ce este indicat sa mananc seara sa nu ma ingras (de preferat sa slabesc)? Daca incerc sa mananc de 4 ori pe zi, mese destul de usoare si fac si exercitii fizice e vreun risc sa pierd din masa musculara?

8 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Cumpara albus proaspat lichid pasteurizat. este foarte bun
200g albus si un plic de cascaval, amesteci putin si se baga la cuptor.
Se serveste cu 2 ore inainte de culcare si o proteina cu absortie lenta cu niste glutamina cu 20-30 min inainte de culcare.
Succes

| Hades98 a răspuns:

Nuu nu e nici un risc.
Si depinde daca vrei sa faci muschi adica (culturism) nu strica daca mananci niste mese mai consistente.(grasimi naturale, Peste, pui, etc)
Dar daca nu practici culturism si vrei doar sa mai slabesti incearca seara sa numai mananci dupa ora 8-9.
Este foarte bine daca faci si sport...
Bafta!
Funda?

| zRazvaNxzz a răspuns:

Eo creca tu voiai sa scrii cum sa manc seara ca sa ma mentin daca fac exercitii fizice... happy

Ai putea bea inainte de culcare cu vreo 1-2h un iaurt s-au un pahar cu lapte si cacaua de 250ml aste contin cam 10 g proteine.(eu seara cam asta mananc si cateodata mai manc si cereale dar lucra stomacu foarte mult...)

Si vezi ca ii ff important sa mananci dimineata(iti recomand cereale forta au 85% dintr-o mare parte de vitamine si 8g proteine la 100g de produs, 2, 3 lei punga de 150g)

Si daca mananci 4 mese pe zi si mai vrei sa te si menti sau chiar sa slabesti ii de ajuns happy Sper ca am ajutat. Funda?

| Tudorica_Felix_1997 a răspuns:

Deci daca vrei sa slabesti ar fi indicat sa nu mananci chiar pe seara sau macar sa mananci grasimi naturale(alune, nuci, ceva o salata de rosii cu ulei de masline)
si care este faza cu pierdul din masa musculara? grasimea se pierde prima data si cand ramai fara, corpul incepe sa "manance" si din muschi
ai putea lua niste proteine cu putine calorii ca sa fi sigur ca nu pierzi din masa musculara

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tudorica_Felix_1997):

"ar fi indicat sa nu mananci chiar pe seara", cine indica o asemenea aberatie?

| Tudorica_Felix_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte multi doctori
daca mananci cu o ora inainte sa te culci, corpul digera mai greu si in primul rand nu e sanatos
acum ca vrei sa pui masa asta e altceva dar el daca vrea sa slabeasca nu e bine sa manance inainte sa se culce

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tudorica_Felix_1997):

Daca nu mananci cu 2-3 ore inainte sa te culci iti fortezi stomacul si poti avea o gramada de probleme. ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare.

| Tudorica_Felix_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai la 2-3 ore da asa trebuie sa mananci
eu ziceam cam cu o ora inainte