| Mysteryossa a întrebat:

Buna seara..am si eu o intrebare: de cateva zile sint nevoia sa ies cu treaba mica des..si dupa ce termin, simt o mica usturime si am senzatia ca nu am facut pipi..asta tine cateva secunde..si dupa,la un interval scurt de timp, iar imi vine sa ies cu treaba mica..stie cineva ce poate fi? vreo raceala jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai repede o infecție urinară, mergi la medicul de familie, cere un set de analize inclusiv urocultura.
Nu iei antibiotic după ureche, anulează citirea culturii de urină dacă te "îndopi" cu antibiotic.
Bea lichide multe, ceai de mușețel cu mătase de porumb.
Sănătate!
Pa, pa.

| Mysteryossa explică (pentru Legiuitoarea):

Am fost la ginecolog acum 2 luni si mi-am facut un contol..si intr-adevar mi-a spus ca am o mica infectie dar mi-a dat ovule Polyginax si crema Bepanthen..am facut tratamentul si dupa am inceput sa iau antibebe. Oare daca mai continui sa fac tratamentul ala are vreo treaba daca iau anticonceptionale in continuare?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Mysteryossa):

Bună.
Iei doar antibebe, mergi să faci urocultură.
Tratamentul a fost pe sferă ginecologică, nu urologică.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară.

NU lua diverse medicamente FĂRĂ să-ţi fie prescrise de medic!

Mergi la medic pentru analize/sumarul de urină ( eventual şi o urocultură ) şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| Cryiiis a răspuns:

Heii....asa am patit si eu la inceputu luni.dar nu am mers la doctor si am luat nolicil de la farmacie (pentru infectie urinara) si dupa 2-3 zile mi-am revenit..Incearca si tu poate iti face bine.