| mateymirela a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, sunt insarcinata in 5 saptamani si 3 zile,am fost astazi la ginecologie sa fac o ecografie trasvaginala,doctora mi-a sp ca se vede sacul dar embrionul abia vizibil,si nu se vizualizeazaactivitate cardiaca,va rog sa-mi spuneti este prea devreme doctora mi-a spus ca poate fi sarcina sa se fi oprit din evolutie dar nu garanteaza asta poate este prea mic acum si m-a chemat luni si am si un hematom langa sac, trebuie sa-mi fac griji, va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 5 saptamani si 3 zile esti exact la limita. Totusi, existenta hematomului face mai probabila o sarcina oprita in evolutie. Ecografiile ulterioare vor stabili cu adevarat ce e de facut

| mateymirela explică (pentru Brigaela):

Daca eu am o sarcina oprita din evolutie de ce inca ma dor sanii, si am stari de voma si greata. mersi astept raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru mateymirela):

Fiindca o sarcina oprita in evolutie este foarte toxica. iar sanii dor de la nivelul hormonilor de sarcina, acre se mentine 6-8 saptamani dupa oprirea sarcinii. Nu am zis ca ai sugur o sarcina oprita in evolutie, doar ca este probabil. Poate sarcina este bine, vei afla saptamana viitoare

| Azµre a răspuns:

Mai vezi și altă părere nu se știe niciodată, griji trebuie oricum ar fi!

| AnnaAnnne a răspuns:

Cred ca sarcina are prea putin timp pentru a se vedea prea bine, mergi si la alt ginecolog poate te poate ajuta mai mult.:* happy. Succes!

| accescrang a răspuns:

Activitate cardiaca trebuia sa gaseasca chiar daca esti numai in 5 saptamani.De regula, hematomul poate oprii sarcina din evolutie daca nu este depistat la timp.