| anonim_4396 a întrebat:

Sunt trista! sad Şi habar nu am de ce. crying Sincer nu-mi vine să fac nimic, abia mai am chef să respir. Săptămâna viitoare dau o grămadă de teste la o şcoală, am o grămadă de învăţat, dar N-AM CHEF. Sunt grasă, şi trebuie să slăbesc. Ştiu ce trebuie să fac ca să slăbesc, ştiu că e posibil, dar sunt nervoasă(fără să ştiu de ce), iar când sunt nervoasă mi se face foame(mai bine zis poftă). Sunt urâtă, am cel mai urât păr din lume, îmi ador unghiile, iar mama mea spune că sunt urâte, sunt cea mai mică din clasă(de fapt pencea mai mică, dar tot acolo e), tocmai am trecut în clasa a 9-a.
N-am niciun prieten. sad Iar când vorbeşte cineva cu mine zice: "De ce eşti tristă?" Jur că-mi vine să-i loesc când îi aud. De ce fac asta? Arăt chiar atât de rău. Oare chiar inspiră faţa mea tristeţe şi supărare. Poate chiar aşa e. Dar mă enervează, nici măcar nu ştiu ce să le spun, aşa că mint:"Nu sunt supărată" Într-un fel spun adeărul...nu sunt supărată, sunt depresivă! crying
Nu mai vreau, nu mai suport să fiu întrebată :"De ce eşti tristă?","De ce eşti supărată pe mine?","Ce ai?" Există şi remîrci mai grave. nail biting
Oooof! Am impresia că inspir ură. Oare de că mai mir că n-am prieteni? Nici eu nu aş vrea să fiu prietenă cu mine. crying Mă urăsc! Îmi vine să explodez! N-am stare, sunt anxioasă, dar n-am chef să fac nimic. Ştiu că sună a paradox, dar e adevarat.
Povestea e mai lungă, dar nu vă mai plictisesc în continuare.
Fac şi un rezumat: N-am chef să fac nimic, dar simt că n-am stare, noncheful ăsta mă împiedică să fiu frumoasă şi fericită, chipul meu exprimă tristeţe(urăsc asta!) şi n-am nicun prieten. sad
Dacă aţi citit asta până la capăt înseamnă că v-a păsat măcar puţin de problema mea. Vă mulţumesc!
Acum vine întrebarea:Ce aş putea face ca să ies din starea asta?(în afară de a merge la doctor, car oricum nu văd cum m-ar putea ajuta)
Poate că efectiv nu ştiţi ce să spuneţi, dar dacă chiar aţi citit tot, spuneţi-mi măcar ce impresie v-a lăsat povestea.
Nu vă legaţi de gramatică!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretzulina22 a răspuns:

Buna! Domnisoara...capul sus! Nu esti deloc asa cum spui tu,doar ca esti intr-o perioada mai nasoala...o sa treaca si o sa fii altfel! Toti suntem oameni si avem perioade de genul asta,dar trebuie sa ne revenim si sa mergem mai departe! Maine dimineata cand te trezesti si te uiti in oglinda,spune-ti:"ce frumoasa esti azi",zambeste-ti si ureaza-ti o zi minunata ca sufletul tau! Nimeni nu poate fii urat atunci cand are un suflet minunat! Iar dc nu ai prieten nu inseamna ca o sa fii virgina tot restul vietii,ci doar pentru ca nu l- ai gasit pe acel baiat sufiecient de bun pentru. tine! Chestia cu mancatul te inteleg perfect,si eu sunt la fel,cand sunt nervoasa si trista mananc ca o disperata si nu ma mai pot opri pana nu termin toate dulciurile pe care le am! Eu am incercat sa nu mai cumpar asa multe dulciuri,sa iau fructe de exemplu,si dc nu am dulce acasa, nu am ce manca, asa ma apuc de mancat un mar sau alte fructe ce am pe acasa.Incearca sa iti faci analize pentru tiroida, nervii si foamea emotionala s-ar putea sa vina de acolo.Cauta pe net foamea emotionala si o sa intelegi mai bine starea ta! Spala-te pe cap,baga multa spuna apui usuca-ti parul cu foenul,sa sa ai mai mult volum si o sa iti placa! Ai grija de tine si iubeste-te mai mult asa cum esti tu, admira-te si ai grija de tine, e un sentiment care te v-a ajuta sa mergi mai departe! dc vrei sa vb vreodata cu mine pe mess te astept cu drag.anka_monyka22.Te pup!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stii, unicul lucru care iti da speranta ca sa fi fericita in viata e: sa te gandesti la ce vrei sa ajungi in viitor, iti propui ca inveti si vei reusi apoi ai sa vezi ca o sa fie asa de bine cand vei lucra in domeniul care iti place, chiar de o sa ai dusmani stii ca au ciuda pe tine si tu vei fi cea mai tare. Eu la fel patesc, nu mai am prieteni sunt cu maicamea si tot umblu sa rezolv acte, fac treaba si saraca de abia plateste datoriile e la limita. Nici nu stiu cum sa-i multumesc ca anul viitor imi da bani ca sa imi indeplinesc visul de a deveni sofer pe trailer, ii voi fi recunoscator toata viata. Bafta.

| Alyra a răspuns:

Nu-mi vine să cred că s-au găsit atâtea persoane care să-mi răspundă. Vă mulţumesc foarte mult. kiss
Referitor la prieteni: nu mă refeream doar la băieţi...adică eu mă înţeleg bine doar cu foarte puţine rude foarte apropiate. Ştiu că sună EXTREM DE CIUDAT, dar e ADEVĂRAT. Id de mess n-am, dar dacă aş avea, cretzulina22:aş fi încâtată să vorbesc cu tine. happy
Dar uite că ajung să vă spun şi motivul pentru care am eu cont pe TPU: ca să vorbesc. Dacă în realitate nu mă vrea nimeni, să fiu şi eu măcar undeva de folos. Dar sincer îmi cam piere cheful şi de TPU. crying
O să revin mai târziu să văd dacă am mai primit vreau răspuns şi să le mai citesc pe toate, să văd dacă mă ajută. happy Oricum...momentan v-am dat tuturor un folositor+1inteligent. happy

| cretzulina22 a răspuns (pentru Alyra):

Pai vezi draga mea,cati prieteni ai,fara sa stii? Vezi cati iti suntem alaturi chiar dc nu te cunoastem? Si stii de ce? Pentru ca suntem aici pentru tine,pentru gandurile tale, pentru sufletul tau frumos! Ai cont pe TPU sa vorbesti, iar noi prietenii tai virtuali suntem aici sa te ascultam si sa te ajutam! Ai grija de tine! :*

| NanaXOXO a răspuns:

Totul porneste de la tine! Nimeni nu te poate ajuta decat tu! Spun asta pentru ca si eu am trecut prin asta, si acum sunt cu mult mai bine. Si eu eram complexata de cum aratam, dar asta a trecut pentru ca mi-am propus sa slabesc si am slabit, totul depinde de vointa, daca stai si te vaicaresti nu o sa obtii nimic! Si fii mai optimista, ca nu poti spune ca ai ajuns la batranete si nu ai pe nimeni, si eu sunt a 9a si nu am pe nimeni, dar nici nu ma plang. Si daca stai mereu deprimata s.a.m.d, normal ca nu prea vorbesc baietii cu tine, fii mai deschisa! :X Si nici o fata nu este urata, doar ca uneori mai ai nevoie de ceva machiaj si haine asortate si vei fi '' star'' :X Nu uita te rog, fii optimista, cand te trezesti dimineata puneti in minte un singur lucru : Eu sunt cea mai frumoasa! Nimeni nu e ca mine! Crede.ma iti va fi mai bine, si fii zambitoare, fii deschisa, razi:X Ai grija de tineXOXO

| AnimeChu a răspuns:

Si eu cam aceeasi problema cu tine, cu exceptia ca sunt foarte putintel mai mica... en fin... nu pot totusi sa cred ca nu ai nici un prieten. Adica macar cei din gimnaziu, sau vecini, sau rude de aceeasi varsta. Si nu-ti face griji. Tu ai ajuns in starea aceasta din cauza ca ti-a pasat prea mult de ce crede lumea despre tine. Accepta-te si vei vedea ca vei deveni mai vesela si mai impacata. sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| Alina_1439 a răspuns:

Draga mea Rosy, in primul rand vreau sa-ti spun ca am citit pana la capat si.imi pare rau pentru. tine straight face. Intr-adevar situatia e ft neplacuta, dar nu dispera. Iata ce cred eu:
1. Trebuie sa ai mai multa incredere in tine! Iar pentru asta e nevoie de persoane dragi din familie, prieteni [nu cred ca nu ai deloc], macar niste amici, cunostinte, orice in cine ai macar cat-de-cat incredere si iti inspira simpatie.
2.Pt. a avea incredere in tine nu e nevoie neaparat sa slabesti, ci doar s ate iubesti asa cum esti! Eu nu zic sa nu-ti pese deloc si sa mananci ca sparta [si nu, nu vreau sa zic ca asta faci de obicei], dar daca inveti sa te iubesti&respecti asa cum esti, atunci si cei din jurul tau ar face-o. Sau daca te-ai simti mai bine mai slaba, apuca-te de asta, dar nu cu regim ft strict si, avand o ocupatie, poate mai uiti de probleme.
2. TU crezi ca esti urata, fiindca poate nu esti un manechin, dar draguta sigur esti big grin invata sa ai incredere in chestia asta. Si eu zic ca am un par groaznic, e gras etc. Dar nu-mi fac complexe prea mari. Incearca sa nu-ti faci nici tu, mergi eventual la vreun salon de coafura sa intrebi de tratamente.
3.Iti adori unghiile! Foarte bine, inseamna ca sunt frumoase, orice ar zice mama ta! Nu zic sa nu o asculti, dar la astfel de pareri, mai bine nu ai face-o.
4. Ocupa-te de un animalut daca vrei&poti sau daca nu, iesi mult pe-afara, in natura, discuta, cum am mai zis, cu cei dragi, apropie-te mai mult de oameni si va fi mai bine.
5. Invata pentru. teste, dar fa-ti timp si pentru. relaxare.
6. Tu iti creezi starea asta de anxietate, invata sa te auto-educi. N-ai de ce sa fii nervoasa, fii calma, impacata si fericita, fii senina cu cei din jur si vei vedea ca le vei deveni simpatica, deoarece doar frin fericirea din interior un om poate fii intr-adevar frumos.
Astea fiind spuse, mult succes, draga mea! :*