| daniDeeDee a întrebat:

Are ceva daca imi dau singur ghips-ul jos?
au trecut cele 3 saptamani recomandate de doctor... p. s. ligamente rupte.
si inca o intrebare: cam dupa cat timp o sa fiu recuperat 100%(trebuie recuperare?) multumesc anticipat! o seara placuta!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Doctorul ăla pentru ce dracu este acolo, ca tu pacient să ei decizii medicale fără acordul lui? Du-te, inteligența pământului, la medic, că poate trebuie să faci și anumite exerciții medicale de recuperare, și nu mai întreba aiureli.

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu are nimic, poate te chinui putin, ei au o foarfeca speciala! depinde de organism, de forta lui de regenerare! in principiu, te vei recupera rapid, doar nu forta acele ligamente o vreme!

| Intruder19 a răspuns:

Nu este recomandat, sunt cazuri unde fractura nu este vindecata si trebuie pus ghips din nou.

| edytzu4 a răspuns:

Frate, iti zic sincer, nu! pe bune, am avut ligamente rupte la genunchi si nu ma mai durea deloc dupa cele 2 saptamani recomandate de doctor. Gipsul arata in ultimu hal, si cand am ajuns la spital mi s-a spus ca trebuie sa il mai tin o saptamana. nu il da singur, du-te la control si vezi daca poti sa scapi de el!

| daniDeeDee explică:

Gata,m-ati convins...maine sunt prezent la doctor. Multumesc!