| Anonymous1995 a întrebat:

Pentru ruptura de ligamente piciorul trebuie sa fie pus in ghips?(ruptura este la glezna)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Daca un ligament este rupt e necesara interventia chirurgicala pentru refacerea ligamentului respectiv.
http://www.i-medic.ro/boli/leziunile-de-menisc-ale-genunchiului

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se pune ghips. Se aplica tratament sub forma de protectie. Se foloseste o banda foarte stransa cum ar fi un ciorap medical strans, alaturi de o fasa compresiva, cum ar fi un bandaj elastic. Tot in primele 24-72 de ore sau pana cand dispare umflatura, se aplica gheata timp de 10-20 de minute la fiecare 1-2 ore in timpul zilei. Poti folosi in paralel si medicamte sau unguente antiinflamatoare dar referitor la acestea sa intrebi un farmacist ca sa iti spuna ce ar fi mai indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intai un unguent ceva si apoi ghips

| LauBau a răspuns:

Pai ar fi recomandat, adica daca medicul spune ca este nevoie....ar trebui pus in ghips.

| android01 a răspuns:

Nu neaparat, cel putin eu spun din experienta am avut ruptura de ligamente in zona genunchiului si medicul mi-a facut film si mi-a recomandat Diclofenac Gel si sa-l tii vreo doua trei zile legat cu o fasa medicalahappy. Sper ca am fost de ajutor:*