| raperul99 a întrebat:

Bună seara, as vrea sa știu daca am un dinte lipsa, îmi pot pune aparat dentar fara sa fenteze zona sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti purta aparat chiar si cu un dinte lipsa, nu ai nevoie de implant in aceasta faza, de exemplu. Aparatul dentar impinge dintii destul de mult, in primele zile mereu te dor. De aceea un posibil implant se pune abia dupa ce toti dintii s-au aliniat si iti dai jos aparatul dentar.Acesta va fi conformat de medicul dentist special si pentru zona cu golul.Cel mai ok e sa mergi la un consult, sa primestii informatii in functie de situatia ta. E posibil si ca doar prin aparatul dentar sa corectezi lipsa dintelui, fara sa mai ai nevoie de alte interventii.

https://orthodonticassoc.com/oral-health/braces-and-missing-teeth/

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Să fenteze? Parca ai juca fotbal cu dintii.
Mergi la dentist. Este cel mai califcat sa te lamureasca.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă iti poți pune un aparat dentar de unul singur, Inseamnă că ești dentist și deja cunoști răspunsul la intrebarea ta.
Dacă de propfesie nu ești dentist, Nici noi nu sunt și chiar dacă unii de aici sunt, tot nu te pot ajuta fără să te consulte. Așa dar răaspunsul de care ai nevoie este următorul. -Du-te la dentist.