| forzasteaua a întrebat:

happy as vrea si un...raspuns de la ceinva care chiar stie daca se poate. daca fumez 1-2 tigari pe saptamana dar fara sa trag in piept fumul.e posibil sa fac cancer la gat? am 17 ani.multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Trebuie să ştii că fumul de ţigară conţine circa 4000 de substanţe toxice, dintre care 40 sunt cancerigene.

Tu îţi bombardezi organismul cu aceste substanţe, el este nevoit să se apere, să elimine toxinele.

Organismul tău ştie singur să se apere, o va face poate 10, 20 sau nu se ştie câţi ani, apoi nu se va mai putea apăra.

Ce crezi tu că se va întâmpla atunci? Este un motiv de reflecţie, nu?

Dar, apropos, de ce fumezi? La ce te ajută, ce satisfaţie îţi dă?

Eu sunt de părere să te laşi urgent de fumat, chiar acum, până fumezi atât de rar, adică până organismul tău nu a ajuns să fie dependent de nicotină.

Haide, totul este în mintea ta, tu îţi controlezi corpul şi mintea, nu ţigările te controlează pe tine.

Multă sănătate!

6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Consumul de tutun este astazi, in lume, cea mai importanta cauza care duce la cancer si care poate fi PREVENIT.Umpleti plamanii cu aer proaspat!

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna! In primul rand, este bine ca fumezi asa de putin! Ar fi perfect daca nu ai fuma deloc.In al doilea rand, hai sa nu ne gandim chiar la cancer.Eu stiu ca de la fumat poti face cancer la plamani,dar si la gat.Tu stai linistit/a,nu faci cancer,dar daca tragi fumul in gat,da,poti face! Deci, nu mai fuma! Trebuie sa te lasi de fumat, altfel, cu timpul, iti vei distruge sanatatea! Bafta! Iti sugerez in continuare sa te lasi de fumat pentru ca exista riscul cancerului la gat/plamani.

| kyGirL a răspuns:

De facut cancer acum nu faci...
Doar poate pe viitor nu se stie...
Daca vrei sa fumezi...Invata sa tragi in piept de nu, lasate dai banii aiurea pe ele.

| forzasteaua explică:

E chestia ca eu fumez pasiv de mic...am stat langa tatal meu, mai ales ultimii 2 ani cand a fumat poate mii de tigari...si nu stiu daca faptul ca as mai fuma direct o tigara-2 pe saptamana imi agraveaza atat de rau starea de sanatate(tinand cont de fumatul pasiv, care din ce am citit ar fi mai periculos decat cel activ)

| Laurrraa a răspuns:

Daca il Tragi in gat da. Dar nici atunci nu e prea posibil. Cancerul se face dupa cativa ani buni de fumat.

| marian97bogadan a răspuns:

Salut am 4 ani de cand fumez. Iti sugerez ceva : nu fuma! daca vrei fumeaza in piept. Nu nu cred ca poti face cancer. Trage in piept!