| vzbsnznn a întrebat:

eu fumez o data pe saptamana cam 3, 4 tigari este posibil sa fac cancer? Eu de ex trag in gura. de aia intreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Oricine, indiferent daca fumeaza sau nu poate sa dezvolte cancer, INSA daca fumezi iti cresti sansele sa faci, asa ca indicat ar fi sa te opresti. Chiar nu conteaza unde tragi, fumatul e factor de risc pentru cancer, asa ca daca probabilitatea ta sa faci cancer e de 5%, daca fumezi probabilitatea aia creste treptat 6-7...15-16%, in functie de cat timp fumezi si cate tigari fumezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci cancer si daca nu fumezi.
Fumatul doar creste sansele sa faci cancer.

| nda a răspuns:

Oricine poate face cancer, indiferent daca fumeaza sau nu. dar tigarile iti dau o "sansa" in plus sa te imbolnavesti de cancer. din cate am auzit la mai multi fumatori, cica e mai rau daca tragi doar in gura fumul. daca fumezi atat de putin inseamna ca o faci de placere si inca nu esti dependenta. daca imi permiti sa iti dau un sfat, eu ti-as spune sa le lasi de tot. nu iti aduc niciun beneficiu.

| Pandaaaaaaaa a răspuns:

Nu mai trage doar in gura, tot e o sansa de cancer. Cel mai bine, nu mai fuma.