| alienware a întrebat:

Buna seara, azi tata a avut treaba cu niste smoala sa lipeasca ceva, si a alunecat si cu mana dreapta tinea intr-un ibiric smoala incinsa, cand a alunecat jumate din ibric i-a cazut pe mana stanga, el s-a dus imediat la robinet sa se spele, intre timp se uscase smoala si el a inceput sa decojeze, in unele regiuni se lua cu tot cu piele, dupa aceea s-a spalat cu motorina sa inlatureze toata smoala, asta s-a intamplat acum cateva ore in jur de 3-4, acum i-au aparut niste basici de 5-10 cm pe degete ce contin un lichid, ce ar trebui sa faca? nu vrea sa mearga la spital happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La un curs de pregătire pentru pompieri, aceştia au fost învăţaţi că, atunci când se produce o arsură, fie ea cât de extinsă, primul ajutor este să pui partea afectată sub apă rece curgătoare, până când se mai răcoreşte stratul de piele ars şi apoi să aplici ialbuş de ou, bătut uşor spumă, numai ca să fie mai uşor de aplicat.
O femeie a pus la fiert un vas cu apă; când a luat oala care fierbea, i-a sărit apă fierbinte pe mână şi i-a ars o mare parte de piele. A băgat mâna imediat sub jet de apă rece, destul timp ca să nu mai simtă căldura iniţială, cu toate că durerea era îngrozitoare.
Apoi, a spart două ouă, a separat albuşul, l-a bătut puţin şi l-a pus pe mână. Mâna ei era atât de arsă, că pe măsură ce punea albuşul pe piele, pielea se usca şi rămânea o peliculă, care apoi se întărea şi care era de fapt colagen natural. A durat cel puţin o oră aplicând strat după strat albuşul pe mână.
Mai târziu, nu a mai simţit durerea şi în ziua următoare abia mai avea o urmă roșie-maronie, acolo unde se arsese. De unde crezuse iniţial că va rămâne cu o cicatrice oribilă, spre surprinderea ei, după 10 zile, nu mai avea nici o urmă! Nici culoarea pielii nu s-a schimbat; acea parte arsă s-a recuperat total, datorită colagenului existent în albuşul de ou, care în realitate, este o placentă şi este plină de vitamine.

| GizazCraist a răspuns (pentru EmaS):

Bun sfat bv bv dar eu zic sa se duca totusi la un doctor daca nu vrea sa ramana cu o mana tampa

| EmaS a răspuns (pentru GizazCraist):

Asa este, nu este de gluma cu arsurile. Arsura este o sursa de infectie.

| Azµre a răspuns:

Baneocin pudra este bun pentru arsuri

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Dermazin este o crema extraordinar de eficienta, dar cred ca ar trebui sa ii curete suprafata arsa mai intai.

| Azµre a răspuns (pentru EmaS):

Da am auzit de ea dar n-am folosit pana acum... ce-am folosit la arsuri a fost tinctura de propolis si cu baneocin, asta am avut in casa.

| EmaS a răspuns (pentru Azµre):

Nici sa nu ai nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel lichid este puroi si ar trebui sa consulte un medic de familie nu sa sta acasa sa nu se infecteze rana.

| Adi132002 a răspuns:

Si eu am patit la fel cu uleiul din tigaie, trebuie sa sparga besicile cu acul si totusi sa se duca la farmacie si sa cumpere un spray pentru arsuri costa vreo 18 lei si sa se dezinfecteze sa se curete si sa dea cu spray scrie pe el cum trebuie aplicat nu ii mai stiu numele dar o poate intreba pe farmacista

| PowerON a răspuns:

Basicilea acelea sunt ca si cum te-ai fi arc cu ceva incins... Sau ca si cum ai fi facut insolatie. Dar nu spun nimic mai mult...Nu stiu sigur si nu vreau sa fac vreo greseala. Infine, vindecare gravnicawinking