Întrebare recomandată | Kmymrc95 a întrebat:

Buna seara…Cam de un an jumate îmi provoc voma.Sincer nu mai pot sa trăiesc așa.Am slăbit peste 30 de kg.Ma doare stomacul când mănânc și după ce vomit nu mai am nimic.As merge la medic pentru ca am citit ca se numește bulimie dar mie teama sa nu fiu judecată de cei din jur și de medic.Cum ați rezolvat aceasta situație voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic!
Da, asta se numeste bulimie si este o boala pishica severa, care netrata la timp duce la moarte.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca tu astepti pana cand problema se agraveaza si ajungi la o stare a sanatatii extrem de precara, crezi ca vei fi judecata mai putin de cei din jur? Apoi, de ce ti-ar pasa? Important e sa fii tu bine cu propriul sine, ca doar nu traiesti cu vecinii ori cei din jur pe constiinta, in casa etc.Incearca sa iti gasesti curajul necesar si sa ceri ajutor.Cati ani ai?

| Hyperion7 a răspuns:

Medicul nu are de ce sa te judece, iar ceilalți nu au de unde ști ce faci tu, decât doar daca te vad sau le spui tu și chiar și așa, nu vad de ce i-ar interesa pe ei acest aspect.
Așa că du-te la un medic, asta până nu va fi prea târziu.

| Celdrept a răspuns:

De psiholog și de psihiatru ai nevoie plus de gastroenterolog, te-ai distrus singura, nu știu dacă o să mai îți revii, ți-ai dat dauna totala ai ceva la căpușor

| Adinutzzaa a răspuns (pentru Celdrept):

Exact ceea ce nu avea nevoie! "Ai ceva la capusor"! Chiar asa de ipocriți am devenit încât am ajuns sa jignim asa cu subînțeles? Persoana în cauză a scris și cere AJUTOR! Faptul ca cere ajutor este un pas mic, dar important, iar din cauza unora ca tine, ajung să le fie FRICĂ sa ceară ajutor din cauză ca vor fi judecați! Dați-vă cu reveneala ca nu sunteți perfecți niciunu din ăștia care judecați!

| Celdrept a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Am dat un sfat mai util decât restul, și eu cu păcănelele tot așa de damblagit sunt. Chiar nu mă dau perfect nu sunt nici măcar pe aproape, și eu am făcut multe prostii dar de un psiholog are nevoie cel puțin.

| NikiNikisor a răspuns:

Buna, da, suferi de bulimie, încearcă să mănânci cate puțin in fiecare zi până când stomacul tau poate sa accepte iarăși mâncarea! Am trecut si eu prin asta, știu cum este, important este sa nu te mai uiți atât in oglindă cu ochi critic, dar totuși pentru a afla sigur ce anume ai, mergi la medic

| Iowkjaoiakk a răspuns:

DUTE LA DOCTOR! Nu pot spune exact ce problema ai tu, dar orice ar fi trebuie sa consulti un doctor. Spui ca de un an jumatate te tine acesta stare de nesanatate, un an jumatate este destul de mult, este clar ca se intampla ceva cu tine, deci ar trebui sa te duci la doctor. Spui ca ai citit ca este bulime, insa eu iti recomand sa nu te auto-diagnostichezi caci sunt multi oameni care au facut-o si au gresit.La partea cu a fi judecata de medic si de cei din jur e total BS, chiar esti in stare sa-ti risti propia sanatate doar pentru opinile neimportante ale celor din jur.Medicul este un expert deci no sa te judece, oameni normali la cap vor intelege ca nu e vina ta, iar restul sunt neimportanti.
Du-te la doctor cat mai repede pana nu se agraveza.