| Johny12498 a întrebat:

Buna seara! Ce pot pati daca am luat din greseala o pastila de Olanzapina (medicament prescris tatalui, nu am vazut bine ce fac si din greseala am bagat in gura una si am inghitit).
Mentionez ca n-am luat in viata mea asa ceva si nici nu voi lua cred vreodata, doar asta sa fie greseala da ideea e da dependenta sau pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa fii naiv, să nu zic alt cuvant, ca sa incurci niste pastile. Probabil, cum a zis si Violeta, ar trebui sa mergi, mai intâi, la un oftalmolog.

| Simpatic a răspuns:

Odata ce nu ai alergie la continutul acestei pastile, nu poti pati absolut nimic de la una singura.
Insa mare atentie pe viitor, astfel de medicamente precum acest antipsihotic sunt periculoase pentru cei care nu au probleme sau nu le-au fost recomandate de catre medicul psihiatru.
Succesuriwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Poate este cazul sa mergi la OFTALMOLOGIE daca nu vezi nici macar ce pastile bagi in gura, ca alea nu-s amestecate cu pastilele tale, deci nu ai vazut cutia din care ai luat, ceea ce este foarte grav.
Cat despre 1 singura pastila de Olanzapina, nu ti se intampla nimic si nu exista sa dea depenedenta o asemenea pastila.

| gabicoo a răspuns:

Dintr-o singură pastilă nu moare nimeni. Încearcă să-ți provoci singur vomă.

| Johny12498 explică (pentru gabicoo):

Daca nu mor dupa o pastila de ce mi as mai provoca si voma… si asa sunt destul de slab numa ce am iesit dintr o diaree acu vreo cateva zile acu sa mai slabesc si cu voma…

| Andreea99123 a răspuns:

Daca nu ești alergic la substanța de baza nu ți se va întâmpla nimic (1 la mana). Doi la mana in general este o pastiluta puțin puternica pentru persoanele care le ia mereu dar în schimb pentru tine cel mai probabil îți va da doar o ușoară stare de somnolenta și cam atât. doar de la una nu îți va da dependenta. Dar mare grija pe viitor...să nu se mai repete, că nu e joaca cu astfel de pastile. Sănătate multă!?