Întrebare recomandată | dantiberiu137 a întrebat:

Buna Seara,cred ca am tulburarea obsesiv-compulsiva. La mine se manifesta prin ordine si curatenie exagerata. Simt nevoia ca totul sa fie intr-o simetrie perfecta,tot sa fie la locul lui. Am ca un fel de ritual de care daca ma debarasez ma simt incomplet si nu ma pot relaxa. Am zis cred fiindca mai multi membri din familia mea obisnuiesc sa fie ordonati si aranjati,nu exagerati ca mine,dar au o umbra din ceea ce fac eu; si ma gandeam ca e un fel de mostenire pe care eu o dobandesc. Poate asa e in firea mea si in caracterul meu si poate asa vor fi si copiii mei. Poate asa trebuie sa fie. Cu toate ca fac aceaste obiceiuri ciudate,curatenie si ordine perfecta si ma simt complet,imi ia o gramada de timp si ma frustreaza enorm. Ce pot face? De unde credeti ca provine ce am eu? Credeti ca e genetica problema? Si cum pot scapa de teama asta ca daca nu voi mai fi in felul asta o sa ma transform intr-o persoana mai rea,mai murdara, mai nearanjata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxima a răspuns:

Buna Dan. In primul rand trebuie sa te duci la un psiholog dsi sa-i povestesti asta. Dupa cateva sedinte psihologul iti poate spune destul de clar daca ai OCD sau nu si ce sa faci pentru a scapa de povara asta.

| Encefal a răspuns (pentru Roxima):

El exagereaza inclusiv si in aceasta postare. De ce-l trimiti la psiholog?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa o sa ramai si asta va afecta relatia cu viitorul copil pentru ca el daca nu e cu curatenia o sa va certati toata ziua.

Răspuns utilizator avertizat
| TheMiningSheep a răspuns:

Ar putea fii doar personalitatea ta...
Si cel mai probabil esti si ipohondru...
Atunci cand vezi ceva stramb pe perete... dau vezi pe o masa 5 furculite, si cea din stanga e intoarsa invers, ce simti? Nu iti spun cum ar trebui sa te simti in acel moment pentru ca o sa incepi sa o faci...
Oricum, chiar daca nu ai OCD, tot ar trebui sa mergi la un psiholog, si sa-i zici asta. happy Bafta

| Pleistoros a răspuns:

Faptul ca constientizezi asta deja rezolva 60% din problema.
M-ai departe nu ramane decat sa-ti definesti, pentru o perioada determinanta in timp, un program zilnic, in care sa faci ordine si curatenie.Respecta cu exactitate timpul alocat.Cu timpul va deveni rutina, si ori o sa o lasi mai moale, ori nu o sa te mai frustreze.

| Carapace a răspuns:

Salutare,
Părerea mea este că acest comportament perfecționist pe care tu îl mainifești ține de tine și cum ai menționat chiar tu de "anturajul", să spun așa, în care ai copilărit, obiceiuri pe care zilnic le-ai văzut la părinții tăi. Nu te îngrijora decât dacă acest lucru chiar devine o obsesie. Orice lucru este bun până la exagerare, până la un punct maximus de unde începe să-ți dăuneze, eu zic să încerci să-ți schimbi puțin stilul de viață prin mici obiceiuri, încearcă să mănânci altceva sau să asculți alt gen de muzică. Nu sugerez că ceea ce faci tu sau asculți tu te influențează în acțiunile tale, ci îți sugerez faptul atunci când devi obișnuit să faci lucruri diverse (spre exemplu a asculta un alt gen muzical în fiecare zi sau a mânca sau a face un anumit lucru total diferit în fiecare din zile) ai o mare șansă de a te putea elibera sau a te schimba mai ușor.
Îți urez succes și nu te mai gândi că ai vreo problemă, fă lucrurile așa cum simți și nu uita cel mai important aspect, nu te poți schimba pe tine ci acțiunile tale.