| cineva666 a întrebat:

De aproape un an muncesc intr-un loc in care trebuie sa stau in picioare multe ore pe zi(13 ore pe zi deoarece muncesc 2 zile da si 2 nu).Rar se intampla sa stau jos cam 10minute in 13ore de munca(in majoritatea zilelor nu stau jos nici macar un minut), de mancat mananc cand apuc... daca apuc si atunci tot in picioare. Dupa cateva luni de la angajare, am observat ca mi se sparg tot mai multe venisoare pe picioare(de la genunchi in sus.Inainte sa muncesc aici nu aveam nici macar 5%venisoare sparte din cate am acum si nu era panica),dureri de picioare( pana sa incep acest loc de munca, mergeam foarte mult pe jos deoarece imi place sa ma plimb.), sunt momente in care simt furnicaturi in zonele cu problema si am intrat in panica. Desi mie nu-mi place sa merg pe la medici si ma consider o persoana sanatoasa(cel putin asa cred) frica ca in curan o sa ajung sa-mi fie rusine sa ma mai imbrac cu rochite, pantaloni scurti etc.m-a facut sa-mi fac programare la medicul de familie(asta prin vara). Este un medic bun din cate stiu eu dar ce mi-a spus el m-a cam pus pe ganduri..parca nu-mi vine sa cred ca ar fi adevarat tot ce mi-a spus sau poate nu vreau sa accept ca chiar nu se poate face nimic pentru aceasta problema si sa stau asa, sa ma umplu toata de venisoare ca deh ar fi ceva genetic. Mi-a dat sa iau niste pastile(detralex) pe termen lung si m-a pus sa fac 2 analize la sange.M-am intors cu rezultatele la el si mi-a spus ca sa nu-mi fac probleme ca rezultatele sunt bune, sa iau detralex mai departe, macar un an de zile ca nu este nimic de facut,ca este mostenit ca la cate probleme are mama de sanatate este imposibil sa nu mostenesc si eu ceva( mama nu are venisoare sparte). I-am explicat ca inainte nu aveam problema asta dar de cand stau asa mult timp in picioare a aparut si el a spus ca n-are legatura. Ca statul in picioare este bun, ca pune sangele in miscare. O fi bun dar cand stai atatea ore in picioare dauneaza dupa parerea mea si din ce am citit de pe net. Sunt momente in care ma dor foarte tare picioarele, ma simt asa obosita si din cand in cand si furnicaturile alea. Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere, un sfat ceva. Multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| asddfuhsJ3 a răspuns:

Buna! Statul mult in picioare nu ajuta deloc picioarele, iar asta poate fi motivul cel mai concret al problemelor tale. Sfatul cel mai "Safe" care ti-l pot da e sa incerci mai mult sa te odihnesti, iar cand ai timp stai intinsa pe pat cu picioarele in sus (rezemate de ceva). Poti incerca si niste remedii naturale care mie mi se par foarte eficiente, bea in fiecare zi una sau doua cani de ceai de coada calului si ginko biloba(combinate), coada calului contine siliciu care ajuta la regenerarea tesuturilor, iar ginko biloba imbunatateste circulatia, astea sunt doar unele din beneficii, daca nu te simti k de la el poti sa inchei ( asta daca esti alergica la ele...), e bine sa adaugi in alimentatia ta mai multe fructe si legume, daca simptomele nu se amelioreaza cel mai bine ar fi sa te duci la un alt doctor

| cineva666 explică:

Buna! multumesc frumos pentru sfaturile tale.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ba da, are legatura cu statul in picioare. Mai ales daca inainte sa muncesti ai fost o persoana sedentara.
Din cate stiu alea se pot scoate, sunt foarte periculoase daca se maresc pentru ca se pot sparge. Deci trebuie sa faci ceva in privinta asta.

| cineva666 explică (pentru Bondarel99):

Buna! si inainte faceam multa miscare ...in special plimbari lungi pe jos. dar nu stateam asa multe ore in picioare.majoritatea zilelor nu apuc sa stau jos nici macar un minut si 13 ore sunt destule

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Statul in picioare cu orele nu e bun, la fel cum nu e bun nici statul in fund. Dar da, varicele se pot mosteni, are si mama mostenite de la bunica-miu, dar si ea a lucrat mult in picioare, deci nu trebuie sa fie neaparat o cauza, pot fi mai multe, adunate. Netratate se maresc si o sa ai dureri groaznice mai incolo. Am inteles ca pot fi operate. Mama nu s-a operat, dar i se sparg uneori si arata infiorator. Bine, ea are 50 de ani, nu se compara. Mie nu mi se pare sanatos mediul tau de lucru. Nu e normal in 13 ore sa nu ai un minut de pauza. Poate pe viitor o sa poti schimba ceva legat de asta

Daca nu ai incredere in diagnosticul si sfatului lui, mergi la alt medic, sa vezi daca iti spune acelasi lucru.

| cineva666 explică:

Buna! eu pana acum aproape un an nu aveam problema asta... aveam doar cateva firicele(nici macar 5 la suta din cate am acum) si nu ma deranjau... de cand cu munca asta au tot aparut si am intrat in panica. Din pacate, in Romania in cam multe locuri se sta in picioarele multe ore pe zi..asta daca nu vrei sa muncesti in fiecare zi cu cate 4-5 libere pe luna. Poy voiam sa le tratez... macar sa nu se mai inmulteasca daca de scapat de ele cam greu.Medicul mi-a dat doar niste pastile pe termen lung dar cine stie daca au vreun efect asupra mea. as vrea sa merg la alt medic, sa aflu o alta parere dar nu stiu incotro sa o iau...