| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, De astazi am inceput deficitul caloric am consumat 1165 de calorii mentionez toata mancarea a fost cantarita, as vrea sa ajung la 43-45 de kg, in momentul de fata am 51 de kg si 157 de cm 14 ani si sunt fata.Stiu ca este bine si kg pe care le am acum dar eu nu ma simt bine in corpul meu si pe mine se observa imediat kg. Daca voi tine acest deficit caloric la finalul lunii martie o sa pot ajunge la 45 de kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cand te apuci de un deficit caloric fa-o cu cap si documenteaza-te! Asta daca nu doresti sa ajungi la spital pentru alte probleme de sanatate.
Calculeaza-ti in aplicatia Eat and track cate calorii trebuie sa consumi pe zi si nu pune caloriile de capul tau caci asa nu se face intr-un deficit caloric.
Caloriile se calculeaza in functie e varsta, inaltime si greutatea pe care o ai.
Asta ca o informatie in mare, nu se scade sub 1200 calorii/zi la femei si sub 1500 calorii la barbati.
Tu daca vrei sa slabesti atat de putin nu trebuie sa fi in deficit, esti la varsta de crestere si ai nevoie de nutrientii sanatosi, macronutrienti, carbohidrati sanatosi, grasime saturate si proteine.
Mai bine renunta la bauturile carbogazoase si sucurile din comert care contin zahar, la fast-food-uri, la painea alba (opteaza pe cea de secara sau fara gluten), fa sport la scoala si in afara orelor de studii.
Sunt in deficit caloric de un an si un pic si in medie slabesc 3-5 kg per luna, asta ca sa faci o idee ca nu poti slabi dupa cum vrei tu. Fiecare corp reactioneaza diferit si mai ales varsta ta este prea mica. Asa ca daca tu ai inceput sub 1200 calorii, ii dai soc corpului si probabil vei avea stari de ameteala la inceput. O dieta in deficit caloric se ia usor incepand de la caloriile corecte varstei tale si cele pe care le-am mentionat mai sus.
Ar trebui sa te consulti cu parintii tai in privinta unei diete si sa nu o faci de capul tau, daca nu vei vrea sa ai probleme de sanatate mai incolo.

| Maria2008op explică (pentru MihaelaDart):

Am consumat 1200 si am slabit un kg saptamana aceasta

| Maria2008op explică (pentru MihaelaDart):

Astazi am consumat cam mult 2200 de calorii calculate deoarece am fost la un eveniment dar sper ca nu voi pune exagerat de mult

| MihaelaDart a răspuns (pentru Maria2008op):

Instalează-ti aplicația Eat&Track și calculează de acolo cate calorii trebuie sa consumi. Uneori poți consuma cât cere aplicația, alteori cu 100-1500 calorii mai puțin sau mai mult. Intr-o zi dacă ai consumat atâtea calorii, nu-i foc, căci a doua zi îți reiei tabieturile de a intra la dieta.
Eu am început cu 85kg și in dimineața asta aveam 68, 5kg, sunt în deficit caloric de 1 an și 2 luni. Ai grija sa nu scazi sub 1200, tu ești încă în perioada de creștere.

| Maria2008op explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult o sa mi o descarc si o sa imi notez ce mananc ca sa pot sa imi tin evidența

| Violleta2022 a răspuns:

Hai ia o pauza de la prostiile astea, ca nu te ajuta cu nimic sa te tot faci de ras cu intrebarile astea repetitive si inutile pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei reusi daca tii cont si de efortul facut.
Incearca sa faci mai multa miscare si vor disparea kg.

| Maria2008op explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,o sa incerc sa ma tin de aceasta dieta si sa fac cat mai multa miscare

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ce am râs cu poftă la această întrebare! Ai 14 ani, dar ții cura de slăbire. Ai 51 de kg, dar vrei 45 de kg. Părinții tăi știu ce fac, sunt de acord cu asta? Meriți o mamă de bătaie să te saturi de prostii spuse pe internet.
În primul rând, de la 14, la 20 de ani organismul uman se maturizează complet. În al doilea rând, asta înseamnă că în loc de deficit caloric mergi la o sală de sport, la înot și astfel vei crește în înălțime și vei căpăta proporții corporale ideale!
Dacă vegetezi în casă și calculezi deficite calorice, stai cu cântarul în brațe, singurul lucru care se va întâmpla va fi o frumoasă depresie!