| Anonimx09 a întrebat:

Bună seara,de ceva timp am un ganglion umflat in partea dreapta la gat,și parcă mi s-au umflat și puțin gatul. Miercuri mă duc la doctor, dar mor de frica sa nu am cancer pentru că am citit pe net fel și fel de prostii
Nu am alte simptome decât rareori o durere de umeri, iar acum 1 luna am avut o tuse seacă(cred că am avut o alergie pentru că mi-a trecut cu Aerius)care m-am ținut 1 luna aproape
Ce ar putea fi? Nu am febră, nu am nimic decât acel ganglion.Eu am probleme cu ei de când eram mică, adică mi se umflau mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii umflati al gat sunt de la infectii in corp, nu de la cancer!
La varsta ta poti face cancer la creier, daca folosesti telefonul foarte mult.

| relian a răspuns:

Nu ai nimic, nu te mai gindi la timpenii, ganglionii aia imflamati este semn ca ai o infectie pe undeva im organism, asa ca aia fabrica anticorpi mai multi.

Pina mergi la doctor, nu se intampla nimic. Daca spui ca ti se imflameaza mai mereu, atunci ai probleme cu acei ganglioni, mergi la doctor, spune-i ca nu e reecenta treaba, doctorul iti face ceva teste si va spune ce trebuie sa faci.
Uneori daca acei ganglioni se imflameaza, daca nu este din cauza ca ai avea o infectie, e tot infectie dar acei gaglioni au infectie si cum am spus uneori se recoamanda eliminearea lor, adica se scot de tot chirugical

Bine, poate nu-i cazul la tien, chestia asta se face dupa ceva consultatie si teste.
Dar am spus cauzele posibile, orice cauza ar fi, nu se intampla nimic, asa ca stai linistita pana ajungi la medic.

| sammie a răspuns:

Fiind o problema din copilarie, sansele sa ai cancer sunt mici. Trebuie sa mai ai si alte simptome ca sa ai cancer, cum ar fi: - insomnia
- pofta de mancare scazuta sau crescuta
- dureri de oase si sensibilitate accentuala
- transpiratia excesiva ( in timpul noptii cel mai mult )
Retine: Daca ai aceste semne nu inseamna in mod special ca ai cancer. Anxietatea, depresia si boliile pot aduce si aceste simptome.