| Gabiițțaa a întrebat:

Bună seara! De ceva timp nu mă mai simt bine deloc, obosesc repede, respir greu și am palpitații. Am fost la 3 medici cardiologi specialiști, am făcut tot felul de investigații și nimic. Nu mi-au găsit nimic. Doar câteva extrasistole pe ekg. Am dureri de cap, spate, și câteodată mă ia un junghi sub sanul stang și mai jos spre coastă. Azi m-am ridicat din pat brusc, sa beau niște apa iar când sa mă așez înapoi am simțit ca și cum s-ar fi oprit dintr-o data iar după a venit o bătaie puternica. M-am panicat dintr-o data..Nu înțeleg ce pot sa am sad am fost și la neuro, am făcut rmn, am fost și la un medic internist, nu mi-a găsit nimic. Și acum mă doare capul îngrozitor sad sunt obosita într-una, as dormi. Îmi e frica sa nu fie ceva cu inima, mama mea a avut probleme de mica cu inima și a luat mult timp tratament. Dar mie nu mi-a găsit nimic..Am încercat sa iau vitamine, calciu, magneziu, omega3 cardio. Și la fel mă simt. Menționez ca am 20 de ani, nu beau cafea, nu beau cola^pepsi sau eneregizate, singura mea problema ar fi ca nu sunt foarte activa happy și ca problema de sănătate am astm bronșic.
Ce as putea face încontinuare? Sa văd alt medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fa ti glicemia sa nu fie diabet, el dăp stări de rău dureri de cap si oboseală, din cauza fluctuatiilor de glicemie, mare/mică, ai probleme cu inima, ce varsta ai?

| Gabiițțaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 20 de ani, tocmai asta mă întreb și eu, dacă am sau nu probleme cu inima! Am fost la 3 cardiologi Pana acum și nu mi sa găsit nimic, nici un doctor nu înțelege de ce simt eu aceste bătăi neregulate de inima!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să încerci să te liniștești.
Dacă medicii au zis că ești în regulă așa e.
Poate din cauza stresului, a anxietății ești așa.

| Dandinelle a răspuns:

Eu am doar o intrebare pentru tine: faci exercitii, macar plimbari mai lungi in fiecare zi? Si cu situatia ta medicala exercitii usoare pot fi facute iar un medic neurolog care ti-ar afla simptomele ti-ar recomanda la fel. Cand ti s-a facut ultima oara un masaj complet? Tensiunea din corp se transforma usor in ceva acut daca nu este tratata.
Daca durerea de cap persista, tine un calendar al durerilor de cap si vezi ce iti influenteaza exact durerea, de exemplu poti afla daca ciclul menstrual influenteaza cu ceva starile prezentate de tine. Cand aduni toate datele te poti duce la un medic neurolog mai bun si ii poti prezenta "calendarul durerilor de cap".
Cat de bine te hidratezi si ce mananci exact conteaza foarte mult - un nutritionist in acest caz te-ar putea ajuta si motiva.

| zăGhost a răspuns:

Ar trebui sa inveti sa te relaxez. Eventual sa faci niste psihoterapie in acest scop. Eu cred ca simptomele ti le autoinduci din cauza anxietatii.

| Kevinn2000 a răspuns:

Bună.
Și eu am tot 20 de ani, am și eu astm bronșic, am respirat decent până acum vreo 2-3 luni, iar de atunci, timp de o lună și ceva am respirat greu rău, deci respirația grea o ai de la astm, restul probabil din cauza gândurilor tale negative. Stai cu gândul că trebuie să ți se întâmple ceva, așa ești obișnuită de la un timp probabil.
NU SUNT SIGUR 100% DE CEEA CE ZIC, dar eu zic din propria experiență.
Trebuie să te lupți un pic cu gândurile negative. Stai mai liniștită, nu fii stresată, încearcă să faci un sport, începi așa ușor, nu exagerezi.
Cred că ți-ar prinde bine să îți faci abonament la o sală de fitness, să mănânci sănătos, să dormi suficient, să bei 2l de lichide pe zi.
Când te doare ceva, de exemplu capul, poți lua un Nurofen.
Mie îmi trece cu Nurofen aproape orice durere.
Fii relaxată și pozitivă.
O zi bună sa ai. happy

| Gabiițțaa explică (pentru Kevinn2000):

Mulțumesc! Acum mi am luat și medicamentul pentru astm un spray, eu iau Foster, numai când simt ca nu mai pot respira bine. Așa mi-a recomandat doctorul.
Eu eram îngrijorată de ce palpitații? Cand mie nu mi-a găsit nimic inima.
Și nu e ca le induc eu stările, ca nu sunt stresata sau fixata pe chestia asta. Ideea e ca ele vin de la ceva. Nu știu ma gândesc ca poate fi de la astm.Din cauza ca eu mă chinui sa respir și tot trag aer puternic în piept

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Gabiițțaa):

Știu senzația, ideea e că noi respirăm ok cât de cât, doar că e o senzație foarte nașpa atunci când respirăm greu. Încearcă să caști când respiri greu. Trebuie să îți miști limba într-un fel anume, nu știu să explic. Când caști, îți oxigenezi creierul și te simți și bine totodată.
Eu am învățat să casc la comandă pentru că am nevoie atunci când respir greu ( nu cred că e nevoie neapărat, dar mă simt eu mai bine ).
Și eu am bătăi neregulate ale inimii încă de când eram mic.
Doctorii de la mine din oraș, spuneau că am probleme cu inima, iar un doctor din Ploiești ( locuiesc aproape de Ploiești ) a spus că nu am nicio problemă la inimă. ( Este medicul meu de familie de atunci până în prezent ).
Medicul de familie din orașul în care trăiesc, nu și-a dat seama că am astm timp de 2-3 ani cred. Am stat atâta timp fără tratament, am și spus că respir greu, ei spuneau că e din cauza inimii, până și asistenta.
Dacă rămâneam la ei, acum nu cred că mai trăiam, cam logic.
Probleme la inimă nu am, deși mă înțeapă uneori, dar rar rău și puțin timp. Despre bătăile neregulate ale inimii, nu știu ce să zic, cred că e normal la unii oameni, habarnuam.
Și eu iau Foster de mult timp, dar nu mai înțeleg nimic. Doctora la care eram îmi dăduse cel mai mult mi se pare că 1 puf dimineața și unul seara, până când am ajuns doar la 1 puf dimineața.
Acum 2-3 luni când respiram foarte greu, am fost la urgențe, iar de acolo a spus să merg la pneumologie, iar doctora aceasta spune să iau 2 pufuri dimineața și 2 seara, așa iau de 2 luni, cică este spre trecere astmul, iar cealaltă doctoră spunea că e mai bine un singur puf pentru că trebuie să se obișnuiască corpul cu doze cât mai puține, ca să-mi treacă.
Deci nu știu ce să mai cred... Ideea e că mă simt bine momentan.
Această doctoră pneumonog, era foarte grav bolnavă la plămâni și s-a vindecat singură, a început să învețe în acest domeniu.
Din câte am înțeles, un plămân se făcuse mic sau ceva de genul.
Astăzi când trebuia să merg la ea, că aveam programare, i se făcuse rău... Nu știu dacă de la plămâni. Nu știu dacă e chiar ok să iau câte 4 pufuri pe zi, dar na...

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Gabiițțaa):

În legătură cu stările tale, ai fost cumva la medicul tău de familie și te-a trimis doar la cardiologie?
Sau te-ai dus tu că așa ai considerat că e bine?
Poate este ceea ce a zis băiatul de mai sus, început de diabet.
Ar fi bine să afli ce ai...

| Gabiițțaa explică (pentru Kevinn2000):

Azi mă duc la medicul de familie sa văd ce zice! Nu mi-a zis el sa merg la cardiolog..Am mers eu..Cum am zis am fost la 3 medici cardiologi. Am fost și la Ploiești, unde am făcut o analiza speciala, eu fiind din Brașov, și aici nu se făcea la clinica privata la care sunt eu. Și nu mi sa găsit nimic. Diabet nu am, am făcut analizele de sânge toate. Toată ideea e ca inima mea bate haotic, puternic câteodată o simt când stau întinsă. Și poate chiar nu am nimic cu inima, dar sunt deranjate happy într o perioada scăpasem de ele. vreo câteva luni, aveam atâta energie, și au apărut iară, brusc. Acum obosesc și dacă urc un etaj. Mă gândesc ca eu le am mai bine de un an. Poare chiar 2. Dacă era ceva, pana acum nu mai eram laughing) dar mna...sa nu se agraveze cu timpul. Iar de Foster, eu înainte luam 1 puf seara 1 dimineață. Acum iau doar la nevoie, la recomandarea medicului, pentru ca și Foster Da baiai mai rapide ale inimii!

| Gabiițțaa explică:

Inima **