| Gabrielaizabela23 a întrebat:

Hello TPU! Am și eu nevoie de un sfat, care a mai avut probleme dăstea și ce a făcut. De jumătate de an, aproare în fiecare zi am o stare de rău, am un puls oscilant, ba când e 11/5, ba când sare la 14/7 ba se face prea mica și scade la 9, câteodată am avut-o și 8, iar bătăile sunt undeva intre 80 si 110 stand pe loc, rar foarte rar am pulsul mic în repaus 60 sau70. Obosesc foarte repede, iar când depun mult efort am o durere de câteva secunde în piept, nu are intensitate mare, dacă mă opresc și trag are în piept mă lasă, pe lângă asta sunt și obișnuitele "palpitații sau extrasistole" care vreau sa zic ca le am în fiecare zi, simt ca o fâlfâiala în piept, iar câteodată se simt ca o bătaie în plus și puternica. Am doar 18 ani, am consultat acum juma de an, când au început probleme un medic cardiolog, unde mi-am făcut ekg, holter, ecograf cardiac, test de efort +analizele de sânge, nimic ieșit din comun, doar câteva palpitatii ieșite pe ekg, a zis sa iau Magnerot, omega3 cardio, o perioada buna am scăpat de aceste stări, "bucuria mea " dar brusc de 1 luna au apărut iar, cu palpitații, cu mici dureri sub sân de câteva secunde și oboseala aia. De vreo 3 zile vreau sa zic ca s-au accentuat și palpitațiile, așa ca mâine am prog la alt cardiolog sa mai cer o parere. Nu înțeleg de la ce stările ăstea, dacă nu mi s-a găsit nimic la inima acum ceva timp în urma. Eu sunt și o persoana emotiva, plus mă sperie mult lucrurile astea, îmi fac tot felul de gânduri și e naspa, adică îmi ia tot cheful de viata chestia asta, mă gândesc sa nu fie ceva grav. Probleme de sănătate, am astm bronșic și câteva probleme cu spatele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu e problemă cardiologică! Mergeți degeaba, măcar nu luați tratament!
Căutați un medic neurolog! Trebuie altfel de analize, eventual un tomograf!
Sănătate!

| Gabrielaizabela23 explică (pentru romeo78):

Am fost azi la cardiolog, sunt doar extrasistole ventriculare, a zis sa continui cu magnerot, și strescalm. Și sa îmi fac un holter, la neuro am fost, am rmn făcut, și eeg

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Magnerot, Worwag. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact. Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.