| BambiSd a întrebat:

Din cauza adidasilor "mi-a copt" unghia mare de la picior si mi s-a facut o infectie. Stiti cum se poate trata? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci un drenaj acolo, să scoți toată mizeria, să dai cu apă oxigenată și betadină, tamponezi surplusul și apoi praf de sulfamidă, compresă sterilă peste și prinzi cu bandă adeziva medicală și nu mai porți încălțări care te jenează. Pansamentul îl schimbi la 24 de ore, repetând procedura.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Igiena locala, betadina si unguent pe baza de antibiotic. Daca nu observi nicio ameliorare dupa 1-2 zile, du-te la medic.
http://www.i-medic.ro/simptome/ciuperca-la-nivelul-unghiei-panaritiu

| AnaisC a răspuns:

Buna!
In primul rand nu o sparge sa nu incerca sa o "cureti" cu un forfecel de unghii, faci mai rau,
Niste Baneocin praf si un plasture functioneaza perfect.
Seara buna!

| jamal000 a răspuns:

Rivanol, iod happy