| eusuntbaiatuldiz a întrebat:

Bună seara!
Duminică noapte, acum 6 zile,am avut diaree toată noaptea și îmi bolboroseau mațele. De luni,a început să mă doara in partea dreapta, dar mă durea și mai sus sub coasta și mai jos, uneori durerea era mai moderată alteori mai ușoară. La 2 zile am fost văzut de un medic chirurg bun, unde i-am explicat și chiar l-am întrebat dacă nu i se pare că am abdomenul umflat, mie așa mi se părea și a spus că nu și sa stau liniștit că n-am apendicita și este o enterocolita. De atunci am luat No Spa și NoRmix de 3 zile. Astăzi am avut ore bune in care aproape nu am mai simțit nimic în dreapta și când simt,am un disconfort ușor. Am simțit că disconfortul s-ar lăsa și pe picior,dar pot alerga,iar starea generala a fost buna, nu simt nevoia sa stau in pat sau sa simt că sunt leșinat. Greața și vărsături nu am prezentat deloc, primele 2-3 zile eram foarte stresat și cred că îmi pierise pofta de mâncare, dar de 2 zile mănânc incontinuu, am pofta ca in mod normal. Mă tot gândesc că am făcut 6 zile și să nu am cumva apendicita sau peritonita, dar oare mai aveam pofta să mănânc și aveam o stare generala buna daca era peritonita? Luni zic sa mă duc la un alt medic chirurg și să îmi fac și o ecografie totuși. Unii zic că apendicita este cu dureri mari și in max 48 de ore te operezi, eu am aproape 6 zile... orice părere m-ar ajuta, dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i apendicita, fiindca durerea este in partea dreapta jos, la incheietura piciorului si este de intensitate mare si tine tot timpul, ori la tine durerea este in abdomen in partea dreapta, adica la ficat si colecist.
Peritonita este imposibils a fii facut, ca mureai in cateva ore, a dupa ce se spargea organul.

Asadar, a fost o enterocolita banala, cauzata de mancarea nesanatoasa pe care ai mancat-o acum 6-7 zile.

Chiar nu are sens sa inventezi boli pe care nu le ai, doar din imaginatia ta, mai ales ca ai vazut un chirurg care te-a consultat si ti-a spus clar ca nu ai apendicita.

| eusuntbaiatuldiz explică (pentru Violleta2022):

S-ar putea să aveți dreptate, dar voiam niste păreri totuși...mă gândeam că poate nici chirurgul nu putea să își dea seama la palpare daca am sau nu....astăzi seara fac 7 zile de atunci, in astea 7 zile dădeam în peritonita dacă aveam apendicita, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru eusuntbaiatuldiz):

Chirurgul nu are cum sa se insele, ca doar asta face toata ziua, pune mana pe burta omului si cand il deschide stie cu precizie ce are inauntru.
Chiar si dupa simptomele descrise de tine aici, noi care nu suntem medici tot iti spunem ca nu-i apendicita, fiindca nu te doare stomacul de la ea, dar te doare burta jos, la stinghia piciorului si durerea este atat de dura ca urli de durere. Ori tu nu ai avut nimic de acest fel, deci raman la parerea ca medicul nu s-a inselat, si ai doar o banala enterocolita, de la mancare proasta, grasa si nesanatoasa.
Se impune regim alimentar serios pentru 2-3 saptamani si vei fi bine.

| mi25 a răspuns:

Tu sti ce-i aia peritonita? Crezi ca poti trai si manca normal cu un asemenea lucru?
Ai deranjat cu ceva mai multe organe: stomacul, ficatul si fierea.

| eusuntbaiatuldiz explică (pentru mi25):

Deci credeți că este imposibil sa am peritonita și să am pofta de mâncare, nu?