| jon22 a întrebat:

Eu in ultimul timp am tot simtit un disconfort in zona apendicului am fost la chirurg din pacatea l-am prins foarte ocupat si nu am mai avut timp de intrebari suplimentare... el a zis ca nu e apendicita... dupa vreo cateva zile am facut si ecograf apendicul nici macar iritat nu era nici intre timp nu am simptome pe apendicita totusi disconfortul asta de la ce va vina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la altceva care se gaseste in zona. De exemplu de la colon, ureter sau unul din muschii bazinului. Daca aveai apendicita, cam la 3 zile de la primul disconfort starea ta generala ar fi fost atat de grava, incat ai fi ajuns de urgenta pe masa de operatie (varsaturi, febra, dureri violente, stare generala foartre rea).

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In zona cecului intestinul subtire creeaza presiune in portiunea incipienta a intestinului gros. Daca din anumite motive miscarea intestinului gros e incetinita ( anumite medicamente pentru liniste- ex cele cu sunatoare, profesii in care stai 8 ore pe scaun) atunci portiunea incipienta a intestinului gros se umfla si e f tensionata, pot sa apara "fisuri", si iritatii de tipul aftelor. E recomandat sa nu mananci mancaruri vegetale seara (orice fermenteaza) si sa eviti ce stii ca iti produce discomfort ( ex lapte, iaurt). Tre sa tratezi serios problema, pentru ca in timp se pot produce lucruri urate acolo. Anti fermenti merge si ceaiul de fenicul. Daca ai activitate sedentara, trebuie sa "controlezi" alimentele care fermenteaza sau irita la toate mesele nu doar seara.

| costis a răspuns:

Ce am spus eu e valabil daca ai dureri abdominale in partea dreapta, aproximativ in zona apendicelui. Si daca apar in special dupa alimente care fermenteaza sau irita ( vegetale, iaurt, lapte) fara sa ai alte probleme digestive. Poate sa dea niste senzatii in piciorul drept, insa nu are nici o legatura cu durerile de sale sau de rinichi, care sunt cu totul alta problema.

| ioana1704 a răspuns:

Poate nu ti-a picat ceva bine ( din mancar ) Ca sa fie proble de apendicita trebuie sa ai greturi, varsaturi, dureri in zona apendicului sau dimetral opus ( radiaza durerea )

| jon22 explică:

La eco mi-a zis si ca fierea nu are nimic ficat nu in schimb a gasit 2-3 microcalculi la rinichi si cat a fost frigu ala rau mai ma intepenea spatele dar nu erau dureri mari ...si ce nu am precizat prima data chirurgu a exclus si o hernie pentru ca s-a uitat si al testicole

| jon22 explică:

Pai disconfortul e de vreo luna nu persista nici durerile nu sunt extraordinare

| steph1y a răspuns:

Exact aceleasi simtome le am si eu de cateva zile dar cred ca e ceva de la colon sau am racit "pe jos" nu stiu depinde daca esti baiat sau fata big grin nu am foarte mare experienta in asta big grin