| ADasukuliho a întrebat:

Foarte recent, chiar astazi, am fost la un salon de manichiura impreuna cu o cunostinta care are hepatita C. Manichiurista s-a ocupat mai intai de aceasta persoana pe care a taiat-o, din nefericire, iar apoi mi-a facut si mie manichiura, taindu-ma si pe mine.
Desigur, nu sariti la concluzii, intre sedinte a facut o mica pauza, timp in care ustensilele au stat intr-un aparat care le fierbea la 200 de grade, dupa cum mi-a si spus, imediat ce a aflat ca aceasta cunostinta are hepatita C, asigurandu-ma ca nu si-ar permite un astfel de risc.
Singura mea problema ar fi aceea ca nu mai tin minte exact cat timp a tinut ustensilele la 200 de grade, probabil in jur de 5-10 minute.
Nu sunt o experta in ale sterilizarii si de aceea as vrea sa va cer parerea. Credeti ca au stat destul? Ma aflu in vreun pericol?
De asemenea, exista cumva un interval de timp pe timp pe care trebuie sa-l astept pentru a-mi face analizele, sau virusul se poate vedea la analize chair daca mi le-as face la doua zile dupa posibila infectare?
Daca, sa zicem, sunt, pana la urma, infectata cu hepatita C, aceasta poate fi vindecata complet in caz ca este descoperita atat de devreme?

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lrc_Teodor_1996 a răspuns:

Riscul sa fii infectata cu virusul hepatitei c este foarte mare, asteapta o luna si mergi sa iti faci analize, hepatita c nu se vindeca complet