| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla de cita vreme sunt infectata cu hepatita B

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Nu prea poti afla exact dar poti stii ca perioada de incubatie a virusului e intre 1 luna si 6luni deci revizuieste programul tau cu privire la injectii suspecte, stomatologie transfuzii de sange sau contact sexual cu un purtator de virusul B ca asta cam asa se ia ai intrat in contact direct cu cineva cu virusul hepatiteiB si mai fa-ti si o analiza de antigen HBS sa vezi daca esti purtatoare de virus sau doar hepatita B e negativ sau pozitiv antigenul. eu am avut hepatita B dar nu am ramas purtatoare de virus dar o cunostinta de-a mea nu a manifestat niciodata simptom de hepatita sau ceva si acum recent s-a trezit ca e purtator de virus B si habar nu avea de unde i se tragea.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti in stadiul de hepatita cronica (peste 6 luni de la infectare) nu poti afla.

| pisi dy a răspuns:

Fa-ti Ac.antiHbc IgM si IgG. Daca iese pozitiv IgM esti infectata de maxim 6 luni, daca iese Ig. G este infectie de peste 6 luni sau la cei care s-au vindecat.

| alma a răspuns:

Multumesc tuturos celor ce a-ti raspuns la intrebarea mea, vreau sa va spun ca sunt infectata cu bepatita b atunci ce rost mai avea intrebarea, iar in ce priveste tratamentul nu in toate cazurile de hepatita b se ia tratament in ceea ce ma priveste pe mine medicul nu mi-a recomandat nici-un tratament eu doar vroiam sa stiu daca m-am contaminat de multa vreme sau de curind pentru ca lucrez cu persoane handicapate si intru in contact cu tot felul de lichide corporale. o zi buna tuturor

| ioana_5498 a răspuns:

Nu stiu daca se poate sa stii de cata vreme esti infectata, eu cred ca ar trebui sa te informezi cum sa nu transmiti si la alti, si sa te tratezi.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci niste analize : AgHBs, Ac anti HBs, Ac anti HBc, Ag HBe, Ac anti HBe = in functie de valorile lor se poate spune daca hepatita B este acuta, cronica ( mai grava sau mai putin grava ), vindecata...etc
De cata vreme exact (zile, saptamani ) nu poti afla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia sa folosesti manusi de fiecare data!
Ai grija. HIV-ul e mult mai grav decat virusul hep B.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau sa iti spun ca nu poti afla de cand esti infectatasad sunt asistenta medicala si asemenea sunt infectata cu hepatita B cronica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am o intrebare daca fac sex cu partenera si nu ejaculez inauntru mai e posibil sa fie infectata si ea? si eu am blestemu asta de hepatita ardoar focu

| tanytza a răspuns:

Stii sigur ca esti infectata? Ai facut analize? Daca ti-a confirmat medicul si analizele, atunci trebuie sa iei tratament.La intrebarea daca poti afla de cata vreme, nu sunt sigura daca se poate afla.Important este insa sa mergi neaparat la medic si sa faci analizele, pentru ca trebuie tratata neaparat, ca sa nu sa se agraveze.Nu vreau sa te sperii, dar cu hepatita B si C nu e de gluma. Apropo, sa-r putea sa te fi infectat prin instrumentar medical(serigi etc)sau la stomatolog si chiar la salonul de manichiura...Asa ca vezi ce faci si multa sanatate!