| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Buna seara, ma doare urechea stanga de mor ce ar putea fi si cum o pot diminua? Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună dragă Karla! Mergi la medicul orl, el va stii cu exactitate ce sa ti dea, poate ai dop de ceara, acela i ti dă dureri groaznice, trebuie scos de catre medic, si i ti va da un tratament local care sa calmeze durerile, pana atunci, pune -ți pe cap o caciulă groasa sa ti fie cald la urechea afectata, nu baga bețe cu vata in ureche, deoarece vei impinge si mai adinc dopul de ceara in ureche si vei amplifica durerile, mergi mîine la medicul de familie si cere i trimitere la orl, ia cu tine cardul si buletinul, nu pune in ureche nimic, nici picaturi de urechi nici bețe cu vata nimic, medicul va examina urechea care te doare, si intr o seringă fara ac va pune apă calduță, si i ti va spăla urechea cu jet de apă ca sa indepărteze dopul, operatiunea nu este dureroasa, dar daca este afectat timpanul, te va mai durea un timp pana se vindeca, sa i spui medicului orl ist daca ti ai pus picaturi in ureche sau altceva ca sa stie ce tratament sa ti dea, ce vârstă ai? Multa sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prost esti

| CuriousStuff a răspuns:

Ar putea fi o infectie/otita, ar putea fi o problema cu timpanul, ar putea fi din cauza unei lovituri... Te-ai lovit? Ai fost undeva la piscina in ultima vreme? Te-ai sters cu betisoare si ai fost prea agresiv? Ar putea fi multe lucruri. Ia un nurofen sau ce ai prin casa pentru durere si maine te duci la medic, daca nu vrei sa ramai fara auz.
Multa sanatate.

| Felissa13Eden a răspuns:

Te-a tras curentul.
I-a putina vata, pune putin spirt peste ea si da-i foc, dar nu de tot, sa ramana aproape intacta.Bag-o in urechea respectiva si culca-te asa.O sa-ti treaca durerea si daca, totusi, te mai doare, stai cu vata in urechea aceea si poarta caciula afara.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Spirtul arde, cum o sfatuiesti sa faca asa ceva, o sa i arda timpanul provocindu i rană, pe moment intr-adevar durerea trece, dar afecteaza grav timpanul, nu e bun spirtul

| Felissa13Eden a răspuns:

La mine o mers. Tata mi-a zis sa fac asta si o fost medic in armata sad