| Andreiutzu_7322 a întrebat:

Buna seara, ma numesc Andrei si am 17 ani. De aproape 2 luni de zile am amigdalitele inflamate la gat, se pot simti la palpare. N-am mai baut rece nimic, deoarece racesc imediat in momentul in care beau/mananc rece. Am deasemenea si niste ganglioni submandibulari mai mici, si unul mai maricel in zona marului in partea stanga, astea toate au aparut in urma cu 2 luni. Am urmat tratatment 10 zile de antibiotic numai stiu cum se numea oricum luam o pastila la 24 ore, era destul de tare am inteles. Am pus gura pe ceva rece iar am racit. Apoi am facut 5 zile injectii, ce-i drept ganglionii s-au micsorat, insa saptamana trecuta am venit din excursie si iar am racit... e vara si nu stiu ce sa fac sa-mi treaca. daca ma puteti ajuta, si rog seriozitate mi-e frica sa nu fie ceva mai rau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te limita la consultul si tratamentele recomandate de catre medicul de familie---cauta un medic ORL-ist care se bucura de o buna reputatie si programeaza-te la o consultatie.

| SasNetRomania a răspuns:

Asa e cand nu iei imediat antibiotice dupa ce racesti indiferent daca este o raceala usoara sau nasoala. ajungi la injectii apoi spital/operatie la gat... parerea mea e sa mergi la un medic pe TPU nu sunt medici.

| Bobby711 a răspuns:

Parerea mea e sa te duci la un doctor adica chiar ai de gand sa iei in serios niste straini care nu au nici o legatura cu medicina? si eu am probleme asemanatoare racesc imediat ca tine si dureaza unerori 1 luna intreaga sa ma vindec complet in sezonul rece nu pot respira deloc pe nas dar asta din cauza la alergi am luat niste picaturi pentru alergii si mi a trecut poate ai aceeasi problema ca mine eu stiu ah apropo amigdalele se pot scoate faci o operatie eu le am scos pe la 5 ani probabil ar trebui sa le scoti si tu oricum du te sa te consute un doctor

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Du-te la medic

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Pentru amigdale trebuie sa cumperi tinctura de propolis si sa o tii in alcool.pui la macerat si iei in fiecare zi o lingurita seara.tii la macerat o saptamana. dupa ce iei din amestec nu mai mananci dupa nimic