| beatrice73 a întrebat:

Sotul meu a fost diagnosticat in aceasta seara de catre o doamna doctor ORL din Braila cu diagnosticul de hipoacuzie mixta. Acest diagnostic ne-a speriat foarte tare, din explicatiile doamnei doctor am inteles ca nu exista tratament de vindecare si ca rezultatul in timp va fi de pierdere a auzului.
Sotul meu are 40 de ani si de acum 4 luni acuza tiuit continu in urechi, mai intens pe partea stanga si ameteli.De trei ani lucreaza ca sunetist dar el considera ca zgomotele la care a fost supus nu au fost atat de puternice incat sa-l deranjeze foarte tare. De asemenea mentionez ca in trecut nu a avut traumatisme sau otite. Pe data de 23 dec 2010 a mers la primul control orl unde i s-a prescris tratament cu Betaserc si vitamine timp de de 20 de zile, in urma acestui tratament ametelile au trecut, dar tiuitul din urechi persista. Tot in aceasta seara i s-a facut si o audiograma in urma careia i s-a pus acest diagnostic.Acum i s-a dat ca si tratament pentru 30 de zile Celecoxib, Ginkobiloba, Betahistinum.

Intrebarea mea este pentru acest diagnostic nu exista nici un tratament chirurgical sau medicamentos pentru vindecare?

Va multumesc si astept cu nerabdare parerea dumneavoastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, nu. Dar tratamentul dat, repetat la anumite intervale va incetini foarte mult evolutia bolii. Nu are legatura cu zgomotele, este o imbatranire accelerata a urechii care apare la unii oameni predispusi din nastere.

| zamy a răspuns:

Poate cam tarziu raspunsul, dar pentru cei care cauta inca, exista un tratament foarte bun, fabricat in S.U.A. pe baza de lipoflavonoide, la noi il gasesti pe www.tiuit-urechi.ro sau www.tratament-tinitus.ro. multa sanatate

este singurul tratament care da rezultate in cazul celor care sufera de Tinitus, sindromul Meniere sau vertij, puteti citi mai multe despre boala pe site-uri