| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, mi-am cumparat corset pentru talie iar astazi l-am purtat 6 ore imi va afecta cumva coastele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde cat de mult strange.

De pe net aflam :

Corsetul folosit pentru micșorarea taliei nu îți pune sănătatea în pericol atâta vreme cât îți asculți organismul și recepționezi mesajele pe care acesta ți le transmite. Corsetul nu trebuie să îți cauzeze dureri sau să îți afecteze modul în care respiri, ci trebuie să te facă să te simți confortabil în măsura în care acest lucru este posibil.

Dacă porți un corset care îți provoacă dureri, trebuie neapărat să renunți să îl mai porți pentru că îți poate cauza probleme la nivelul coloanei vertebrale, la nivelul coastelor ori organelor interne. În cazul în care îți dorești să folosești un corset pentru definirea taliei, alege unul de calitate, care să se potrivească formei corpului tău și care să îți ofere confort.

Purtarea unui corset depinde de preferințele individuale și de modul în care este integrat în stilul personal. Cel mai important este să te simți bine în hainele pe care le porți și să fii conștientă de propriile limite de confort și sănătate.

| Maria2008op explică (pentru Simpatic):

Eu mi am cumparat un corset dupa net m-am masurat si am ales marimea potrivita, cand il port nu ma strange sau ceva dar cand il dau jos ma simt asa putin ciudat

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii purtat 16 ore pe zi, pana te culci.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca il strangi foarte tare vei avea dureri in zona lombară si iti poate afecta coloana

| asuari a răspuns:

Știi cum e cu ‘ corsetele astea pentru talie? Dau un efect pe moment. Talia ta va fi mai bine pronunțată doar când îl porți. Dacă pe tine purtându-l te face mai încrezătoare în tine, desigur, poartă-l, dar, clar, nu toată ziua! E normal să afectele oasele sau altele de prin organism dacă ceva te strânge încontinuu. Încearcă-l să îl porți doar când porți ceva mai mulat, câteva ori maxim.
Pe termen lung, îți recomand să mergi la sală sau să faci acasă exerciții. Găsești pe Youtube foarte multe antrenamente. Apropo, alea nu costă bani, dar costă timp! Dar, după părerea mea, nu e timp pierdut să faci mișcare. Ești și mai sănătoasă și îți faci și talie frumoasă.

| Maria2008op explică (pentru asuari):

Nu il port toata ziua maxim l am purtat 6 ore