| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Pe data de 5 am luat ultima pastila de anticoncepționale, însă eu nu știu de ce mi-a rămas in minte ca a fost pe 6, astfel am luat pe 14 prima pastila. Problema este ca m-am uitat pe calendar ca ultima pastila era pe 5 și trebuia pe 13 sa iau pastila. Ce pot face in cazul asta? Adică eu am luat-o in a 9-a zi, nu in a 8-a…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Le iei in continuare ca de obicei.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru Denisa0954):

In mod normal ar trebui sa-mi vina menstruația in a 4-a zi. Dacă luam de pe 13, îmi venea menstruația pe 6, acum ar trebui sa-mi vina pe 7 ca atunci ar fi a 4-a zi. In mod normal, prima zi era mereu lunea și îmi era bine așa. Dacă iau in a 7-a zi de pauza și nu in a 8-a anticoncepționalele luna viitoare, ar fi vreo problema? Îmi era bine sa fie lunea prima zi de menstruație. sad

| Adinutzzaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Sau sa iau 2 intr-o zi ca sa le termin la termenul care trebuia?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Nuuu! In niciun caz. Si nici nu ar fi indicat sa modifici in altfel zilele. Chiar dacă nu te protejezi de o sarcina, anticonceptionalele luat haotic fac rau. Si asa, daca tot nu le iei pentru a nu rămâne însărcinată și oricum te protejezi, te as sfătui să renunți la ele. Sunt si alte medicamente care sa te faca sa scapi de dureri. Pana la urma ce iei tu sunt niste hormoni si nu fac bine organismului

| adcov a răspuns:

Încearcă și tu să nu ți-o mai tragi până te dumirești.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru adcov):

Nu are treaba cu asta. laughing Eu nu le iau pentru a nu rămâne însărcinată ca și dacă nu le iau si dacă le iau, eu tot ma protejez pentru anumite boli cum sunt candidă, frecventa la noi femeile. laughing Eu le iau pentru durerile menstruale si tare frica îmi este ca in pauza de anticoncepționale când trebuie sa-mi vina îmi va fi foarte rău, durerile pe care le aveam înainte. Așa ca, nu-i problema de sarcina. laughing)