| Captive a întrebat:

Iau anticoncepționale belara și ultima pastila din Blister trebuia sa o iau ieri. De obicei le iau la 9 seara, însă aseară am dormit la ora aia și nu am mai luat-o. Mi-am amintit de abia la ora 23.30 in seara asta și am luat-o.
Ce ar trebui sa fac in continuare? Sa continui cu un alt Blister sau sa aștept sa îmi vina menstruația și peste 7 zile sa le încep iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai luat deja ultima pastila, chiar si cu o intarziere de 2ore, acum va trebuii sa astepti 7 zile si sa reiei pastilele, asa cum ar fi cursul normal al tabletelor.

| Captive explică (pentru Violleta2022):

Am luat pastila cu 26 de ore întârziere, nu cu 2... și era ultima din Blister

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca era momentul sa iei acea pauza o iei.

| ziftode a răspuns:

Cred ca ar trebui sa citesti prospectul, sau sa vorbesti cu medicul care ti-a dat pastilele
eventual, sa revii cu intrebarea in timpul zilei, la 12 noaptea nu pare a fi treaza nici o persoana cu... "experienta" in domeniu