| Sophia1989 a întrebat:

Bună seara
Pentru o taietura în geam spart la deget fără a curge sânge.dar e rana deschisa nu foarte mare.ce este mai bun baneocin crema sau pudra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu aș dezinfecta cu apă oxigenată, apoi aș pune pulbere (pudră, cum ii zici tu). Nu prefer unguentele pe răni, mi s-a intâmplat să înmoaie cojița care abia se forma și să o iau mereu de la capăt.
Cicatidrină spray, dacă ai, face cât toate la un loc. Vindecă imediat.

| Sophia1989 explică (pentru floresdemayo):

Am dezinfectat cu betadina. Și am pus baneocin pulbere. La asa ceva poți face tetanos? Era un geam spart din curte.

| Sophia1989 explică (pentru floresdemayo):

Poți face tetanos de la asa ceva? Era un geam spart în curte.

| floresdemayo a răspuns (pentru Sophia1989):

Nu, stai linistită. E foarte bine cum ai procedat. Pansează degetul cu o fașă sterilă și așteaptă să se vindece, de obicei, durează cam 7 zile, dacă tăietura e adâncă.

| Sophia1989 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc frumos!

| Celcestietot a răspuns:

Cel mai bine intrebi farmacistul big grin!

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Mixtură mentolată happy O găsești la farmacie (în jur de 4 lei, conține alcool) big grin Vindecă rănile foarte rapid sau pudră cu rivanol dacă ți-e mai la îndemână! Funda? big grin

| Usernaam16 a răspuns:

Sare iodatā dar ai grija câtă bagi că dacă bagi multa strica gustul și savoarea, Daca nu merge cu sare încerci cu boia iute sau piper. Pofta buna!

| floresdemayo a răspuns (pentru Usernaam16):

Pune-ti tu pe limbă!winking