| alessiadeeea a întrebat:

Buna seara, pot ramane insarcinata daca i-au carbamazepina, romparkin si rispolet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poți rămâne însărcinată dar exista riscul că medicamentele sa afecteze sănătatea copilului nou-născut adică sa se nască cu probleme de sănătate sau sa le facă pe parcurs.Din păcate.Iar daca exista și o simptomatologie a mamei de tulburare psihologica exista riscul că copilul sa poată moșteni boala psihologica.Dar daca exista riscul nu înseamnă că așa se poate întâmpla la sigur, doar există un anume risc Orice decizie ai lua, multe sănătate și ție și familiei.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti ramane insarcinata, dar conditia este sa faci sex intravaginal, nu sa iei pastilele alea.

| Mosotti a răspuns:

Poti sa ramai insarcinata dar daca copilul iese damblagiu sau cu alte probleme, iti asumi!
Gandeste-te (orice ti-ar zice orice medic, nu conteaza), ca tu o sa alimentezi copilul ala cu medicamentele astea 9 luni de zile.
Si mai gandeste-te ca daca pentru tine dozele sunt potrivite, pentru creierul ala mic al copilului in formare cum crezi tu ca sunt dozele astea de medicatie?! Nu enorme?

Rispoleptu aia te sedeaza si pe tine, apai ce o face la copilasul ala saracu.

Asa ca mai bine nu ramai insarcinata daca iei tratament, sau iti asumi sa ai un copil cu probleme.
Ca sa nu mai zic ca daca ai o boala incurabila si iei trat toata viata, posibil ca, copilul si daca iese sanatos, e posibil ca mai tarziu sa faca si el boala ta.

| relian a răspuns:

Ramai insarcinata doara daca iei, nu zic cum se numeste medicamentu asta, dar cred, cel putin asa zic, stii si tu despre ce este vorba laughing trebuie sa muncesti din greu si mai mult timp laughing

| Hammurabi a răspuns:

După câte știu eu, nici unul dintre medicamentele alea nu te pot lăsa însărcinată.
Ca să rămâi însărcinată trebuie să... știi tu.

| Floridori a răspuns:

Carbamazepina si Rispoleptul nu te pot impiedica sa obtii o sarcina, fertilitatea nefiind afectata de catre aceste medicamente, in schimb Romparkinul poate afecta productia de prolactina, facand mai dificila obtinerea unei sarcini.

Iar daca te referi la efectele negative pe care le-ar putea avea asupra sarcinii, in general, narcolepticele/antiepilepticele nu sunt asociate cu malformatiile congenitale.Cat despre antipsihotice, majoritatea sunt destul de sigure in sarcina, cu exceptia risperidonei, aceasta fiind asociata cu un risc mai mare cu 25% fata de alte antipsihotice in ceea ce priveste malformatiile congenitale.

In acest caz, inainte de a ramane insarcinata, discuta cu medicul psihiatru care ti-a prescris tratamentul, spune-i ca ai intentia de a ramane insarcinata si ca ai vrea sa iti ajusteze tratamentul si dozele astfel incat acesta sa fie sigur pentru tine si pentru fat.In mod normal, ar trebui sa iti inlocuiasca risperidona cu alt antipsihotic si daca este cazul, sa ajusteze dozele de Carbamazepina.
Cat despre Romparkin, scade productia de prolactina si nu numai ca nu vei putea si nici nu vei avea voie sa alaptezi, dar daca medicul tau decide ca nu il poate inlocui sau suprima momentan, va trebui sa monitorizati cu atentie evolutia sarcinii, deoarece hormonul prolactina este important in primul rand in mentinerea ei.In plus, acest medicament poate ingreuna obtinerea sarcinii.

Este posibil sa obtii o sarcina si aceasta sa fie sanatoasa numai daca mergi la medic, discuti cu el, ii spui despre intentiile tale si ii asculti sfaturile si sugestiile in privinta tratamentului.Atat inainte de a incerca sa ramai insarcinata, cat si pe toata perioada sarcinii. Evident ca va trebui sa iti informezi si ginecologul despre tratament si sa mergi periodic la controalele necesare.
Numai bine!