| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU!
In Decembrie am avut covid (mi-am făcut testul și a ieșit pozitiv)timp de o săptămâna și ceva, nu aveam gust, miros, aveam dureri de gât și febră. După două săptămâni mi-am făcut din nou testul și a ieșit negativ, precizând ca nu mai avem niciun simptom de covid.Totul bine, dar după o lună am început sa am un gust și miros a ceva putred și chimic (aveam parosmie de la covid)și nu mâncam aproape nimic, ceapa și usturoiul aveau un miros și gust chimic, decât brânzeturi, ciuperci și zahăr, nici pe Dinți nu ma puteam spală, pasta de dinti avea un gust oribil.Am stat așa o lună acasă și după am mers la psihiatru (prima data am mers la un psiholog și el mi-a recomandat sa merg la psihiatru pentru ca covidul mi-a afectat creierul și am nevoie de tratament).Am mers la psihiatru și mi-a prescris rispen(1 pastila seara) și intr-o luna de zile mi-a trecut, adică nu mai aveam cel gust și miros insuportabil.Dar după toate acestea, am început sa fiu trista și gânduri de sinucidere(am fost diagnosticata cu depresie), mi-a prescris cipralex și mi-a trecut aceste stări in 2 luni.
Acum totul era bine, dar acum am o anxietatea foarte mare(tremur), am un nod in gât și îmi este greață și la școala nu pot sa scriu și sa învăț pentru ca obosesc și ma simt foarte epuizata.I-am spus medicului ca sunt foarte epuizata și obosesc și îmi este greata(nu mai pot mânca ) și ridica din umeri, nu știe ce tratament sa-mi prescrie.
Ce îmi recomandați sa fac?
P.S.Am 17 ani, sunt in clasa a 11-a

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Incearca sa mergi si la preot din cand in cand la masluri, molifte, liturghii. Spune unui preot ce te framanta. Da acatiste pentru sanatate. Aprinde lumanari la biserica. Daca ai posibilitatea sa mergi la mai multe biserici si mai bine.

| outsidethebox a răspuns:

Contacteaz-o pe Dr. Ciobanu, da-i un telefon direct pe mobil, numerele le iei de aici:
https://aptta.ro/
Multă sănătate!

| Anafjfj explică (pentru outsidethebox):

Nu am găsit niciun număr de telefon. Poți sa-mi spui de unde e acea doctorița?

| outsidethebox a răspuns (pentru Anafjfj):

Vezi la secțiunea "contact'. Din București, de aceea am zis sa o suni si sa stați de vorba.

| outsidethebox a răspuns (pentru Anafjfj):

Am încercat să iti trimit răspuns la PM, insa primesc răspuns cum ca fiind junior nu te-as putea contacta, insa culoarea textului este verde (fata de culoarea rosie, folosita in caz de eroare!) iar pictograma din deschidere ar sugera "succes ", deci nu știu dacă le-ai primit sau nu...

| Anafjfj explică (pentru outsidethebox):

Mulțumesc! Am sa o sun!