| Eastwood a întrebat:

Bună seara TPU am nevoie de raspunsuri urgente. Bunica mea a facut atac cerebral ieri pe la ora 2, a mai avut di 2 preinfarturi si a avut partea stanga a gurii paralizata. Doctorul a spus sa ne asteptam la ce e mai rau, dar astazi a deschis ochii cand unchiu i-a spus ca a venit cu sotia lui, dupa care i-a inchis. Astazi a scris pe fosie apă, are perfuzie pe mana si a scris dezleaga-mă. Mama a intrebat.o daca de face bine si a dat din cap ca da.
Cei care se pricep sau care au mai avut cazuri de genu intrebarea mea este: îsi poate reveni? Ea intelege ce ii spui.dar nu poate vorbi. Ce se inta.pla defapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are afazie, adica centrul din creier care se ocupa cu vorbirea a fost afectat si practic a uitat sa vorbeasca. Daca in 48 de ore de la atac nu va recupera vorbirea, va ramane cu afazie permanenta (posibil ca in timp sa reuseasca sa spuna cuvinte simple).
Isi poate reveni partial, adica sa ramana cu ceva deficit motor si aceasta afazie. Exista pacienti acre traiesc muti timp de zeci de ani dupa un accident vascular.
Dar un accident vascular este o problema majora de sanatate, care poate duce la complicatii severe si adesea duce la deces. Primele 4 saptamani sunt esentiale, daca va supravietui fara complicatii majore, este foaret probabil sa se recupereze partial si sa supravietuiasca pe termen lung.

| KodrutZ a răspuns:

Sanse mici de revenire. Buna asta cu mama a intrebat-o daca se face bine. Depinde si de varsta si a cita oara se intimpla povestea asta.

| Eastwood explică (pentru KodrutZ):

Pentru prima oara!

| KodrutZ a răspuns (pentru Eastwood):

In cazul asta poate aveti noroc. Multa sanatate ii doresc bunicii, dar fiti totusi pregatiti pentru mai rau, dupa cum s-a spus pe aici. E vorba aia... spera la mai bine dar fii pregatit pentru ce e mai rau.

| William a răspuns:

Si bunica mea a facut atac cerebral. A ramas paralizata la pat iar dupa doua saptamani a murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a intamplat ca a paralizat.Asta se intampla in caz de atac cerebral.Imi pare rau dar..nu isi va mai reveni.Cu ajutorul medicilor si a medicamentelor va mai trai, mai mult sau mai putin. Ce v-a urma? Trai greu de ambele parti si pentru bunica ta care va sta imobilizata la pat si cu ce judecata mai are, e constientaca e o greutate pentru voi si pentru voi va fi greu pentru ca av trebui ingriita non stop. Iti zic astea pentru eu am avut grija de mama mea care a facut atac cerebral, timp de nu mai putin 15 ani. Vai si vai,mancare cu lingurita,muschii ei se vor atrofia din lipsa de exercitii fizice,dureri noaptea,dureri ziua, pampersi schimbati, din cauza statului permanent tranzitul intestinal va fi ingreunat si de aici constipatie severa, laxative, supozitoare si clisme. Nu vreaau sa va sperii dar asteptati-va la al doilea atac cerebral.Mama a rezistat si la al doilea atac dar bineinteels ca de atunci nu a mai simtit nimic de la gat in jos. Putea vorbi dar nu se putea misca.
Dezleaga-ma si alte cuvinte pot fi interpretate sa o lasati sa se duca in ceruri sau poate avea mici halucinatii creierul ei nefunctionand normal.Nu poate vorbi dincauza parezei pe partea stanga.Imi pare sincer rau de bunica ta!

| Resurrection a răspuns:

Exista sanse sa isi revina. Speranta moare ultima pana la urma, dar cum au spus si ei. e bine sa te astepti la orice.