| sftb a întrebat:

Buna seara TPU, am niste atacuri de panica si nu stiu cum sa explic, tremur, transpir am o teama asa si nu stiu ce sa fac. Astept un sfat, starile astea le am de vreo 2 luni dar nu incontinuu, a fost odata si acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Ar fi o idee buna sa discuti cu un specialist pentru ca, cel mai probabil, aceste crize nu vor disparea ci, din contra, se vor amplifica atat timp cat problema care le cauzeaza nu va fi rezolvata. Cred ca am avut si eu, o singura data, atac de panica, cand eram internat in spital. Nu e deloc placut. Tin minte ca am incercat, pe cat posibil, sa ma relaxez si sa ma gandesc la ceva frumos (m-am gandit la o fost colega de liceu). Aa si ciocolata m-a ajutat atunci, noroc ca aveam la indemana. Citisem eu undeva ca ar fi utila. Mi-am revenit dupa cateva minute. Ai putea si tu sa incerci asta cand ai o criza, insa, cel mai important, cere ajutor specializat. Unii spun ca aceste probleme nu se rezolva la psiholog, dar eu nu impartasesc aceasta parere. Am fost si eu la unul, cu alta problema, si pot sa spun ca m-a ajutat cat de cat. Poti incerca. Daca nu, la medicul de familie si vede el mai departe.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Primul lucru ar fi sa aflii din ce motiv ai aceste atacuri, ai patit ceva recent, ce te macina, vreun necaz care nu iti da pace, stres continu?

| sftb explică (pentru MarianWLF):

Au cam inceput de cand am vandut masina si a fost cam fara voia mea de atunci am ramas fara

| MarianWLF a răspuns (pentru sftb):

Ce s-a intamplat, e deja facut, fie ca te macini cu asta, rezultatul e acelasi, nu se schimba daca stai stresat, doar iti faci rau. Da drumul stresului.
https://www.youtube.com/watch?v=cyaFMYWA0Qk

| brokxy a răspuns:

Respira adanc pe nas si da afara pe gura. Uita-te usor prin jur si trebuie sa gasesti : 5 lucruri pe care le poti vedea. 4 lucruri pe care sa le atingi. 3 lucruri pe care le poti auzii. 2 lucruri pe care le poti mirosii. si fii constient de emotia pe care o simti. Aceste atacuri sunt cauzate de anxietate. Sper ca asta te va ajuta si eu am anxietate!