| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am avut atacuri de panica anul trecut si de un an nu am mai avut deloc doar ca am ramas cu o stare de agitatie neliniste teama si nu stiu de ce mi se intampla sa imi bata inima tare sa obosesc usor sa ma inrosesc la fata emotiile cateodata nu le pot controla cum sa scap de starile astea? mama ma mai intreaba ca de ce sunt suparata si de ce obosesc usor dar nu ii zic nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că anxietatea ta e cronica! Am studiat mii de ore, tu deja ai ajuns în stadiu în care ai și simptome fizice. Anxietatea asta o sa te urmărească ani de zile, sau chiar întreaga viata, fiindcă nu ai tratat-o din pripa! Peste câțiva ani o sa fie mai rău, scuze ca ți-o spun la modul asta, dar nu mi-am făcut cont sa mint userii. La un stres major, soc emoțional, trauma, o sa te rupa anxietatea de nici nu o sa mai ști de tine, nici nu o sa poți ieși din casa; acum ești încă ok ca ești constrânsa sa mergi la școală, sa ai contact cu colegii, cu lumea, dar când te vei izola, dacă doamne ferește te vei izola, vei fi predispusa chiar psihozei. După ce termini școală, imediat sa te angajezi, sa nu te izolezi, nu contează ca vei rămâne la părinți, sau vei pleca la frați, sa faci cumva sa ieși cât mai des din casa, sa ai interacțiuni sociale. Pana atunci, anxietatea ta dacă cu sport nu sa ameliorat, e grav! Dacă tu te complaci și îți place suferința e problema ta, tu trebuia sa mergi de mult la psihiatru, pedopsohiatru ca erai copil /ești copil, parca ai 17 ani.
Anxietatea ta sa cristalizat de la vârsta de 13 - 14 ani fiindcă ai copiat tiparul părinților care au concepții comuniste, te-o ținut în casa, te-o chinuit, părinții tăi sunt bolnavi psihic, din cauza lor ai ajuns asa, ei încercau sa te protejeze dar ți-o făcut mai mult rău decât bine. Datorita mediului ai aceste probleme, nu a unui dezechilibru chimic al creierului, asta e cu atât mai greu de tratat.
O sa ai cât mai frecvent frisoane și dureri în piept, atacuri de panica dacă nu mergi la psihiatru.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi să îi zici și mamei.

| dinaprilie a răspuns:

Este posibil sa ai in continuare atacuri de panica, mai slabe in intensitate. Aditional un consult la cardio si pneumo ca sa elimini cat de cat cate ceva. Mergi din nou la psihihiatru poate iti da ceva mai slab pentru atacuri si vezi si asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt simptomele anxietății, dacă o ai de mult e cronica și e foarte greu de vindecat fiindcă e adânc înrădăcinata în subconștient. Dacă nici sporul nu te-o ajutat înseamnă că e cronica, și s posibil sa aibă rezistenta la multe tratamente, sa nu își facă tratamentele efectul, sau poate nici nu te-ai ținut de un tratament anti-anxietate eficient, alea naturale date de psiholog nu sunt eficiente, sunt frecție de picior de lemn, tu ai nevoie de tratament dat de un medic, de un psihiatru acreditat. Am auzit ca seroxat e foarte bun pe anxietate, dar nu funcționează la toți. Dacă ești supărată fără motiv ai și depresie, și ca să scapi de anxietate trebuie sa scapi de depresie, dar sunt cazuri rare de vindecare în cazul depresiei chiar și cu tratament. De multe ori cine nu s-a dus la medic cu depresia din pripa o cam trage toată viata cu suișuri și coborâșuri, adică,, ba revine depresia, ba dispare, se întâmplă la nesfârșit acest lucru, sunt afectați neurotransnitatorii. Și alimentația are un rol important în tratarea depresiei, anxietății.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai dureri în piept nu te speria ca nu ai probleme cu inima, mi-o confirmat și mie medicul, e de la depresie /anxietate.

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Am avut rar am da stiu ca niste frisoane asa doar ca eu nu m-am dus la medic

| Byb2001 explică (pentru anonim_4396):

Da o sa plec la fratii mei anul viitor acolo o sa socializez destul de des ca vin prietenii la ei, dar intr-un fel anxietatea ma schimbat nu mai sunt asa tacuta vorbesc cat despre psihiatru inca nu ma duc dar ma voi duce la psiholog anul viitor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Dacă ai zis ca ai frisoane înseamnă că tratezi superficial o situație ce poate degenera, asa am făcut și eu, și sa agravat. Dacă ai avut atac de panica, o sa ai mai multe cu siguranță, tu faci ce vrei, sa nu spui ca nu ți-am spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Byb2001):

Înseamnă că anxietatea ta e cronica! Am studiat mii de ore, tu deja ai ajuns în stadiu în care ai și simptome fizice. Anxietatea asta o sa te urmărească ani de zile, sau chiar întreaga viata, fiindcă nu ai tratat-o din pripa! Peste câțiva ani o sa fie mai rău, scuze ca ți-o spun la modul asta, dar nu mi-am făcut cont sa mint userii. La un stres major, soc emoțional, trauma, o sa te rupa anxietatea de nici nu o sa mai ști de tine, nici nu o sa poți ieși din casa; acum ești încă ok ca ești constrânsa sa mergi la școală, sa ai contact cu colegii, cu lumea, dar când te vei izola, dacă doamne ferește te vei izola, vei fi predispusa chiar psihozei. După ce termini școală, imediat sa te angajezi, sa nu te izolezi, nu contează ca vei rămâne la părinți, sau vei pleca la frați, sa faci cumva sa ieși cât mai des din casa, sa ai interacțiuni sociale. Pana atunci, anxietatea ta dacă cu sport nu sa ameliorat, e grav! Dacă tu te complaci și îți place suferința e problema ta, tu trebuia sa mergi de mult la psihiatru, pedopsohiatru ca erai copil /ești copil, parca ai 17 ani.
Anxietatea ta sa cristalizat de la vârsta de 13 - 14 ani fiindcă ai copiat tiparul părinților care au concepții comuniste, te-o ținut în casa, te-o chinuit, părinții tăi sunt bolnavi psihic, din cauza lor ai ajuns asa, ei încercau sa te protejeze dar ți-o făcut mai mult rău decât bine. Datorita mediului ai aceste probleme, nu a unui dezechilibru chimic al creierului, asta e cu atât mai greu de tratat.
O sa ai cât mai frecvent frisoane și dureri în piept, atacuri de panica dacă nu mergi la psihiatru.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ce ai pățit de ce esti asa?

| Byb2001 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Nu stiu de ce, nu am patit nimic poate din cauza ca in copilarie nu ieseam afara nu vorbeam cu nimeni nu prea aveam prietenii si acum prin liceu am mai inceput sa socializez mai vorbesc doar ca am ramas doar cu astea

| Byb2001 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Si pe la 14 ani aveam niste ganduri compulsive de exemplu imi imaginam de o gramada de ori cum imi asez hainele in sifonier eram prea mult cu curatenia acum la 17 ani nu mai am ganduri compulsive deloc dar mi-a luat 3 ani sa scap de ele

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Byb2001):

Imi pare rău nu sunt capabil să-ți pot da un răspuns nu stiu cum sa incep sa găndesc măcar ai grija de tine Byp