| hatzul a întrebat:

Buna seara, TPU! Am o problemă la degetul mare de la picior. Mușchiul din partea dreapta a degetului este umflat si iesit spre stanga, sângereaza, lasă un lichid de culoare alba câteodată si ma doare foarte rau cand merg. Ce să fac, sau ce să iau, stiind ca imi este foarte frica de doctor, macar sa incerc sa ma vindec singur, si daca nu merge voi apela la un doctor. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil te-ai lovit la acel deget si s-a infectat.
Mergi imediat la urgenta la o sectie de chirurgie, sa te rezolve!

Acel "lichid alb" este puroi. E si dureroasa, dar si foarte periculoasa: ne-rezolvat foarte urgent poti ramane cu degetul sau chiar cu piciorul amputat! Singur NU te poti rezolva.

| hatzul explică (pentru Bula):

Va multumesc! Am vorbit cu o vecina care este asistent medical, si mi-a dat cu rivanol si betadina acolo, a dezinfectat si apoi ma voi duce diseara cand intra de garda la o doamna doctor foarte buna. Va multumesc pentru răspunsuri! Si multa sanatate va doresc! happy

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De ce sa-ti fie frica de doctor? De vreo paralizie, amputatie sau traumatism nu iti este frica? Complicatii nu pot exista? Mergi la medicul generalist sau fa o vizita unui ortoped care sa te ajute. Lasa prostiile. Nu ai studiile si experienta necesara pentru a te trata singur. Sanatate!

| 17Ioana a răspuns:

Iti recomand sa mergi la doctor, daca iti este foarte frica, iti poate face un anestezic si nu simti mare lucru! Eu am aceeasi frica de doctori. Am ajuns la spital de la simplul fapt ca am taiat coltul unghiei de la degetul mare, prea din carne, m-am infectat, am incercat eu sa ma tratez singura, medicamente luate dupa ureche, pana nu am mai rezistat. Am facut infectie, puroi mult, nu mai puteam sa merg! Am terminat printr-o vizita la spital, mi-a smult unghia cu totul. Daca ma duceam la doctor la timp, nu ajungeam asa. Ce spui tu, lichidul acela alb este puroi, mergi repede la doctor, poti face alte complicatii!