| Luke21Rules a întrebat:

Bună seara TPU! Am o problemă legată de sănătate. Cât ar trebui să slăbesc să scap de burtica mea happy? Menţionez că am 16 ani, 1, 74 Înălţime iar 78 de kilograme sad. Curând am început să *lucrez* la sală, adică să fac exerciţii cardio, pentru muschi, etc.Imi puteţi spune care ar fi greutatea mea ideală? Mulţumesc, FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Chrristina a răspuns:

Pai greutatea ideala pentru inaltimea de 1.74 m este de 64 kg ( se scade 10 din inaltime)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chrristina):

Nu exista "greutatea ideala", conteaza cat e grasime si cat e masa musculara din greutatea respectiva.

| Cosmin86 a răspuns:

NU EXISTA "greutatea ta ideala", exista doar oglinda. Cand iti place ce vezi in oglinda, aia e greutatea ideala, PUNCT.

| Kriss96 a răspuns:

Din punct de vedere medical esti sanatos atunci cand ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea. In cazul tau ar fi 64 de kg. Asta ar fi greutatea normala. In functie de conformatie esti mai mult sau mai putin slab cu aceasta greutate.
Depinde si cat de mult vrei sa slabesti. Daca vrei sa fi bat atunci s-ar putea sa ai nevoie sa mai dai jos niste kilograme. Dar pentru inceput eu zic sa dai jos 14. Sa ai greutatea normala. Apoi vezi daca e destul sau nu.
Cat despre burtica nu iti poate spune nimeni exact cat sa dai jos. Depinde unde pui. Unii oameni au picioare subtiri si burta mare sau invers. Burta nu se coreleaza cu kilogramele. Poti sa ai putine kg si tot o burta mare.

| Luke21Rules explică (pentru Kriss96):

Mă interesează să slăbesc pe coapse si la burta... eu de obicei am grăsime de coapse si burtă cel mai mult. Dacă aş putea să slăbesc încât să nu se mai vadă aşa de mult ar fi perfect...

| Kriss96 a răspuns (pentru Luke21Rules):

Păi poţi să slăbeşti unde vrei şi cât vrei. Când vezi că eşti bine te opreşti din slăbit. Fă multe exerciţii pentru coapse şi burtă. Exerciţiile contează. Şi de mâncat mănâncă la ore fixe şi evită tot ce e gras, excesul de pâine şi dulciurile.

| Luke21Rules explică (pentru Kriss96):

Am scos dulciurile, sucurile, mâncarea grasă si tot ce e nesănătos de pe listă. Despre exercitii, fac exerciţii cardio, şi mai lucrez şi puţin la muşchi happy