| Indru a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o problema si sper sa fie micuta. CU o saptamana inainte de BAC am racit cu febra, tuse etc. Am luat tratament de 5 zile cu antibiotic. Toate bune si frumoase dar tusea mi-a ramas intr0un mod superficial. Pana in bac cu cat se apropria ma lua tusea din ce in ce mai tare dar fara sa expectorez, ma gandeam la bac si tusea venea cel putin in zilele cand aveam examenul tuse in continuu numai cand faceam altceva sa ma relaxez scapam de ea, ea e prezenta dimineata si seara pana sa ma culc. Acum ca am scapat cu examenul vad ca si tusea mea incepe sa dispara dar mi-au ramas ticurile sa tusesc dimineata si seara si foarte rar in timpul zilei de maxim 3 4 ori sa zicem... sunt curios, oare aceasta tuse chiar poate sa fie de tip psiho-somatic ( de la psihic. stres etc )? ca sincer sa fiu ma cam streseaza tusea asta si sunt si fumator dar in acelasi timp fac si sport chiar de porformanta in ciuda faptului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Dupa o viroza respiratorie tusea poate persista pana la o luna. Poate fi provocata de tine sau este una din repercusiunile racelii.In orice caz, daca tusesti doar dimineata si seara nu cred ca este o problema.Cel mai probabil va trece, acum ca si stresul a trecut.