| AdelinaDean a întrebat:

Buna seara TPU, cam de o saptamana si cateva zile am o tuse productiva. Nu am avut alte semne de raceala sau altceva, pur si simplu intr-o zi la scoala radeam cu colegele mele si am inceput sa tusesc, si de atunci tusesc cam in fiecare zi. De vreo 3 sau 4 zile mama mi-a dat un medicament care se pune in apa, dar nu vad absolut nici o schimbare. NU AM FOST LA MEDIC INCA. Help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ok, deci stai aşa de vreo 10 zile sad

Oare cât mai vrei să "aştepţi" până mergi la medic?

Tu de ce crezi că mai există medic dacă toţi vreţi să vă "trataţi acasă"?

Mai stai vreo 2 săptămâni şi apoi, când vei merge la medic, să te plângi că vei face un tratament de vreo 2 luni...

Fuguţa la MEDIC!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| AdelinaDean explică (pentru bursuc001):

Buna si multumesc. Pai nu m-am dus la medic inca pentru ca mama e asistenta medicala si de-aia mi-a dat pastila aceea care se pune in apa.

| bursuc001 a răspuns (pentru AdelinaDean):

Cu plăcere!

Totuşi, o tuse de 10 zile şi cu tratament de 3-5 zile NU este ok :(
După un tratament de vreo 3-5 zile ar fi trebuit să se vadă îmbunătăţiri!
NU ai precizat denumirea "pastilei" respective, nici modul de administrare - deci, având în vedere că nu se văd îmbunătăţiri, consider că acea "pastilă" nu este adecvată...

Trebuie să mergi la un control la medicul de familie şi, dacă va considera necesar, îţi va da Trimitere la medicul specialist ( pentru investigaţii suplimentare ).

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Multă sănătate.

| Danysan a răspuns:

CEai de TEi.Si sirop de Tuse pentru a calma mucoasa.

| trixiiie a răspuns:

În primul și-n primul rând, mergi la medic. Pronbabil ai contactat vreo răceală:. Problema e că, netrataată, poate ajunge la o bronșită sau mai rău.
Nu mai lua medicamente, ci mergi al doctor și vezi ce îți recomandă.

| Firescu_Dragos_1993 a răspuns:

E o raceala... Incearca baie fierbinte, ceai de tot felul, siropuri si o sa-ti treaca.

| Lorenna22 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. Probabil esti racita, adica ai o infectie in gat sau la nivelul plamanilor. Ar trebui sa incerci un sirop, eu iau Sirop de muguri de pin si propolis, e destul de bun. happy