Întrebare recomandată | Iancuflorentinaioanaapriliesept a întrebat:

Buna seara, TPU! De 2 luni sunt racita la ovare, am luat 2 cutii de cuminol de 500 si tot nu mi-a trecut. Mi-am facut analize la urina si doctorul mi-a spus ca am infectie urinara si mi-a dat cuminol de 250. Va rog ajutati-ma cum sa scap, nu mai sport aceea durere cand urinez crying! Helpppppppppp!

Multumesc frumos :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-a văzut urologul? Nu cred că acest medicament este cel de care ai nevoie.
Bea mult ceai de coada șoricelului, soc, traista ciobanului, sunătoare, mătase de porumb, cozi de cireșe, etc.
Evită sarea.
Pa, pa.

| Iancuflorentinaioanaapriliesept explică (pentru Legiuitoarea):

De unde pot lua coada soricelului, soc etc?

| Quanah a răspuns (pentru Iancuflorentinaioanaapriliesept):

Se gasesc la plafar cutii de ceai.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Iancuflorentinaioanaapriliesept):

Bună.
Se găsec și la farmacie.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La sfarsitul tratamentului trebuie sa te prezinti din nou la medic pentru consultatie, analize si eventual continuarea tratamentului. In doua luni ai luat extrem de putin tratament, nici nu inteleg cum este posibil. Racelile la ovare se vindeca foarte greu, mai ales daca incepi tratamentul dupa mai mult de 1-2 zile de debutul simptomelor. Uneori trebuie sa faci tratament injectabil si, deseori, trebuie sa iei antibiotice sustinut luni de zile. Dar corect, nu doua cutii in doua luni

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii...

Să înţeleg că PRIMA dată ai luat tratament aşa "de capul tău" ( mă refer la tratamentul cu Cuminol 500 mg )?

Apoi, medicul ţi-a prescris Cuminol 250 mg ( aşa cum era "corect" pentru o infecţie urinară ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx
Dar, TREBUIA să-i spui că ai luat înainte Cuminol de 500!

Dacă ai luat DEJA 2 cutii ( 20 comprimate ) de Cuminol de 500, EVIDENT că acest tratament "secundar" NU va da rezultate!

Să iei legătura cu medicul respectiv, să-i spui că ai luat anterior 2 cutii de Cuminol şi să-ţi SCHIMBE tratamentul.

Apoi, n-am înţeles de ce spui că ai ( şi ) anexită ( răceală la ovare ).
Ai făcut o ecografie ovariană/vaginală şi ţi s-a pus acest diagnostic?

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Iancuflorentinaioanaapriliesept explică (pentru bursuc001):

I-am spus, dar el mi-a dat cuminol de 250 si a zis ca trece sad dar niciun rezultat :-

| bursuc001 a răspuns (pentru Iancuflorentinaioanaapriliesept):

N-ai dat detalii despre acea răceală la ovare ( anexită ) - cum ceream mai sus...

N-ai precizat de când, în ce perioadă şi cum ai luat tratamentul cu Cuminol 500 ( câte tablete pe zi, în ce zile/perioadă, etc. ).

N-ai precizat câte comprimate ( de 250 mg ) ţi-a prescris medicul acum.

Oricum, dacă ai luat recent Cuminol de 500 mg şi ai întrerupt tratamentul câteva zile, apoi iar l-ai început, NU va avea nici un efect deoarece microbul deja şi-a format o "rezistenţă" la acest medicament!

TREBUIE să mergi cu rezultatele analizelor la ALT medic şi să-ţi prescrie ALT medicament pentru această infecţie urinară!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Iancuflorentinaioanaapriliesept explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru sfat, saptamana asta sau viitoare o sa fac o vizita pe la medic!

| bursuc001 a răspuns (pentru Iancuflorentinaioanaapriliesept):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.