| niculai123456789110 a întrebat:

Buna seara TPU, de 4 zile simt o durere in partea stanga sus in zona inimi mai exact,si uneori simt si intepaturi mici la inima,cand indrept spatele se aude un pocnit de fiecare data,cand stau pe scaun ma doare rau de tot iar cand ma ridic numai,oare ce poate fi vreau raspuns cat mai repede posibil daca se poate, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

De ce sa mearga la cardiolog daca nu are nimic la inima?

Asa cum foarte bine a zis Brigaela, problema ta nu e la inima, ci coastele sau chiar plamanii, dar in niciun caz inima.
Ca sa scapi de durere incearca sa fii putin mai activ, sa faci niste miscare fizica sau macar niste exercitii de stretching dimineata dupa ce te trezesti, odata dupa masa si seara inainte sa te culci si aproape cu siguranta o sa scapi de intepaturi si durere.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi o nevralgie intercostala. Durerea cardiaca dureaza de obicei mai putin de 1 minut, numai in infarct dureaza mai mult si, in acest caz, in maxim 24 de ore de la debut esti in soc cardiogen daca nu primesti tratament. Niciodata durerea cardiaca nu va fi modificata de pozitie, va fie exact aceeasi oricum ai sta.

| niculai123456789110 explică (pentru Brigaela):

Aha deci nu are legatura cu inima, si in primul rand am 20 de ani abia si nu vad cum as putea face infarct la ani acestia.Cred ca am si atacuri de panica ca uneori simt ca raman fara aer.

| untu a răspuns (pentru niculai123456789110):

La atacuri de panica nu se simte intepaturi de inima, dar mergi la medicul de familie si apoi sa mergi la medicul cardiolog cu trimitere de la medicul de familie!

| Brigaela a răspuns (pentru niculai123456789110):

Poti face si infarct la varsta ta, desi este mai rar intalnit. Trateaza-ti la psiholog atacurile de panica

| Szabo_Dominik_1987 a răspuns (pentru niculai123456789110):

Salut niculai sunt in acelasi stare cum ai avut tu doar eu am fumat si m-am panicat și de 4 zile sunt asa

| katy a răspuns:

Tind sa cred ca ar fi mai degraba ceva la plamani.Mergi la un medic sa faci un control.