| r00t1ng a întrebat:

Buna seara TPU!
Deci vreau sa va povestesc ca am o problema de sanatate mai multe de fapt, chiar nu mai pot simt ca nu mai am putere deloc, intru in depresie… Deci simt ca raman fara respiratie uneori, prima data ma infund pe nas simt ca nu mai pot respira bine, pana nu ies afara repede la aer apoi cred ca intru in panica si imi amorteste si capul, putin mainile uneori, am facut un CT si radiografie la plamani. pe CT a iesit ca am o deviatie de sept pe nara dreapta, iar inainte cu 2 saptamani acum e aproape o luna mi-a aparut o tuse seaca consecutiva, tusesc pana raman fara respiratie aproape si am luat siropuri etc, nimic! La plamani nu a iesit nimic pe radiografie, azi am consult. Nu mai stiu ce sa fac, ma pune la pamant boala asta, ma gandeam sa fac un RMN total

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ne mai povestii...mergi la medic si vezi realitatea!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

RMN total costă mult și nu te rezolvă. Rezolvă deviația de sept.

| r00t1ng explică (pentru sadrian46):

Poate sa fie de la deviatie?

| sadrian46 a răspuns (pentru r00t1ng):

Da.

| IceRope a răspuns:

Nu ești bolnav. Du-te la muncă!

| Porcusorul a răspuns:

Este un caz clasic de tulburare de anxietate, aceasta provocandu-ti niste simptome psihosomatice. Unii simt ca fac infarct din cauza acestei tulburari psihice, fara sa aiba de fapt nici cea mai mica problema cu inima. Du-te la un psihiatru bun si povesteste-i simptomele tale. Cu tratament adecvat te vei simti mai bine in decurs de cateva zile.

| MrAM a răspuns:

Probabil ai nevoie de o rinoplastie pentru a corecta deviatia aia de sept. Aportul de o2 e redus avand in vedere ca respiri doar pe o nara. In combinatie cu o raceala situatia se poate agrava, de aici si starile de ametala/ senzatia ca ramai fara respiratie. Totusi ma gandesc ca trebuie sa fie destul de grav daca ai si aceste simptome. Am avut si eu deviate de sept si stiu situatia dar nu atat de grav incat sa simt ca raman fara aer.