| VasileAmadon a întrebat:

Buna seara TPU! În seara asta asta am avut primul atac de panică.Am simtit o presiune in piept,nu puteam respira, mă mânca pielea și mă panicasem! Am fost sa iau o gura de aer si mi-am revenit! Chestia este că îmi simt mâna stângă slăbită rău!
După un atac de panică, vor urma și altele tot mai des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pot urma si altele daca nu incetezi si nu te controlezi.
Atacurile de panica sunt provocate doar de tine, fiindca inventezi scenarii ireale si iti induci ale atacuri.
Ocupa-ti mintea si mainile cu ceva util, ca sa nu te mai duca gandul la inventat porcarii.
Mana stanga nu are nimic, doar inventia din capul tau a inventat-o. Inceteaza si autosugestioneaza-te ca esti bine, casa fii bine!

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Nu mă gândeam la nimic in momentul ăla, dintr-o dată am simțit o presiune în pieptlaughing credeam că mor

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Ba te gandeai, fiindca atacurile de panica sunt generate DOAR de creierul si gandurile din capusorul tau.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Dar poate fi moștenit genetic? Mama mea avea atacuri de panica foarte des. Odată era să moară la spital!

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Nu! Atacurile de panica nu se mostenesc, ca nu-i o boala ereditara!
Probabil ca faci aceleasi grseli pe care le face si mama ta, de aici faci atacuri de panica.

Dar problema ta este deja descoperita, LIPSA SOMNULUI de noapte, ce dintre 10 si 2 noaptea, este responsabil cu atacurile tale de panica!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Annastassia scrii tampeni ca mai mereu, atacurile de panica sunt involuntare nu le provoci tu, ele pot veni oricand, poti avea o zi lipsita de stres, calma iar seara sa ai

După un atac de panică, vor urma și altele tot mai des?

eu am scapat de ele cu xanax apoi cu serfit, dar si in prezent mai am fara sa ma gandesc la ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Este 3 dimineata si tu esti pe intenet, de ce?
Stii ca piederea orelor de somn, intre 10 si 2 noaptea iti aduce numai probleme psihice?
Intre 10 si 2 noaptea, numai cand dormim se produc 2 hormoni vitali crierului: serotonina si melatonina.
Lipsa lor duce la probleme garve de sanatate, ibcepand cu depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schizofrenia samd.

Incearca la ora 10 sa fii in pat si sa dormi, ca in catvea saptamani sa-ti ajustezi somnul si sa iti revii, fiindca sanatatea ta menatla se degradeaza, daca nu dormi intre 10 si 2 noaptea, ca cei doi hormoni sa se poata produce.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt in țară! Este aproape 1 ceasul! Dar adevărul este că stau până la 3-4 dim pe tel și butonez, mai ales cu perioada asta de (3-4 luni). Înainte veneam obosit de la lucru, rupt, nu aveam treabă. Sufar si de depresie, mai ales că acum se face aproape 1 an de când sunt printre străini.Cred ca am depresie de aproape 3 ani. Am avut și 2 tentative de suicid in trecut pe cand eram in țară.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Este total interzis sa stai mai tarziu de 10 noaptea, mai ales cand ai deja probleme cu sanatatea mentala!
Depresia, anxietatea, atacurile de panica si tentativee de sinucidere sunt boli psihice grave, generate de lipsa acestor 2 hormoni, de care ti-am pomenit mai sus.
Daca nu incetezi acum, cand mai poti schimba ceva, mai tarziu, va fi foarte tarziu pentru tine.
Mergi al un psihiatru sa-ti dea medicatie daca esti incapabils a intelegi ca este VITAL si EXTREM de IMPORTANT sa dormi noapte de noapte, de la ora 10.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

De azi voi încerca să adorm de la ora 22:00. Încerc asta timp de 15 zile! Că după încep munca!

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Nu cred ca incerci, odata ce esti inca la ora asta pe internet.
Obligatoriu se inchid toate electronicele la ora 9.30 seara: telefon, televizor, laptop, copomputer, tableta si orice are ecran electronic, pentru ca asta iti irita creierul si te tine treaz.
Ideal este sa inchizi tot si sa iei o carte in mana, sa citesti. in 15-30 minute estid eja adormit.
Iar in caz in care nu adormi, nu ai voie sa te dai jos din pat si nici sa deschizi vreun aparat electronic.
Stai acolo, respira adanc si rar si 1 minut mai tarziu, esti adormit.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Păi acum noaptea deja este pierdutălaughing. Cred că i-ar adorm pe la 3. Dar tot mă voi pune la somn până la 22:00!

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Pune-te la somn acum, dar scularea trebuei sa fie la 7 dimineata, ca seara la 10 sa fii atat de obosit, incat sa adormi.
Ora de sculare este iarasi viatla, ca sa te forteze sa nu dormi pana tarziu, fiindca seara nu esti obosit si nu poti sa adormi.
Deci 7 dimineata este ora cea mai tarzie de sculare.
Daca poti la 6 sa iesi la o alergare, iti va face foarte-foarte bine.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Încerc să adorm până la 02:00! Nb pentru mine(la tine fiind deja dimineațalaughing)și mersi de sfaturi!

| Violleta2022 a răspuns:

Ha..ha..ha... si eu sunt in alta tara, dar pe alt fus orar, acum fiind ora 10 dimineata aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, până rezolvi problema interioară care le provoacă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost atac de panica, nu asculta de Annastassia, nu stie ce vorbeste ca de obicei.
sa mergi la cardiolog neaparat.