| Alexandru230 a întrebat:

Bună seara, TPU,
Sunt extrem de stresat şi mi se pare că uit sensurile cuvintelor şi acest lucru mă îngrijorează, dar peste puțin timp mi le amintesc.
Acest lucru poate fi cauzat de stres sau credeți că este amnezie?
Mi se întâmplă de vineri.
Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Esti prea tanar sa ai amnezie, categoric stresul sau neatentia!
Incearca sa te opresti din alte lucruri si sa te gandesti doar la ceea ce vrei sa exprimi sau sa spui, in felul asta faci un singur lucru si te focusezi doar pe el.
Sunt oameni care nu se pot focusa pe mai multe chestii deodata, poate esti unul din acestia, de aceea, trebuie sa fii constient ca trebuie sa-ti incetinesti gandirea, rezolvand fiecare problema pe rand, una cate una, sau vorbind despre cate un subiect, unul dupa altul, in felul asta avand focus doar pe ceea ce se discuta.

3 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Ești stresat. Bei cafea/energizante, dormi prea puțin, fumezi?

| Alexandru230 explică (pentru NAT0):

Nu consum cafea sau energizante si nici nu fumez.
Nu am avut niciun viciu vreodata.

| IonutAndy a răspuns:

Pai in primul rand nu te speria, cand esti stresat, creierul este suprasolicitat, ceea ce nu este deloc ok. Incearca sa te calmezi (fumeaza o tigare, mergi la un suc, asculta muzica sau cel mai bine, incearca sa dormi 1 ora). Nu te stresa, fii mai calm si ai sa vezi ca totul va fi ok. Nu te speria. Ai incredere