| DeeaMyrux a întrebat:

Buna seara tuturor! Am 12 ani. Am nevoie urgenta de un raspuns : Luni voi pleca intr-o deplasare(un meci de volei) si pentru asta trebuie sa ma consulte un medic sportiv. Ei bine, am fost la medicul sportiv si mi-a descoperit tensiunea prea mare( 15 cu 9) si pulsul marit (120 de batai pe minut ). Am facut control la inima si specialistul mi-a spus ca nu am nici un fel de problema la inima si ca aceasta crestere a tensiunii se datoreaza stresului si oboselii. Mi-a zis sa stau linistita o saptamana, sa nu mananc sarat, sa nu beau cola, pepsi, etc... Mi-am luat tensiunea acasa si am avut-o normala ( 11 cu 7) si 83 batai pe minut.Insa cand sunt la doctor tensiunea imi creste exagerat de mult si pulsul la fel.De la 83 de batai pe minut ajung la 120.Nu stiu cum sa imi temperez aceste emotii cand sunt la medic.Imi puteti da cateva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

E un lucru frecvent intalnit. Se numeste "hipertensiunea de halat alb", adica iti creste pulsul si automat si tensiunea in prezenta doctorilor din spitale happy Nu e nimic patologic, e absolut normal. Se intampla pentru ca ai emotii

| Allrc24 a răspuns:

Intr-adevar esti mai timid probabil.dar stai linistit.se poate vindeca usor.tu nu ai nici o boala. singura ta "boala" daca pot sa ii spun asa este neincredera in sine. daca nu o tratezi risti sa dezvolti mai tarziu grave probleme de comportament social.nu ai nici o boala nu ai de ce sa stai cu teama.nu ai dc sa vrei cu nerabdare sa afli rezultatul.mergi acolo degajat si mandru de tine.simte-te bine in pielea ta.nimeni nu e mai presus ca tine.toti suntem oameni si toti avem defecte si calitati.si medicul nu e vreun balaur si el e om si el se sperie si el are emotii exact ca tine.pentru el e o simpla meserie.nu te teme de el deci mergi acolo cu toata increderea si cu fruntea sus.dovedeste ca ai spirit de lupta, de competitie.asta caracterizeaza un sportiv cel mai bine. spiritul de competitie.lupti pana la ultima suflare.trebuie sa lupti cu neincrederea in tine. un sfat.inainte de control cu o saptamana nu consuma alimente dulci,sarate, grase nu consuma sucuri gen cola pepsi, fanta. urmeaza sfaturile de mai jos.in fiecare zi respecta sfaturile de mai jos.(macar inainte de consult)
Incearca inaitne de culcare cu 2 ore sa nu te uiti la tv sau sa stai la pc.fa un dus relaxant fierbinte(te va relaxa mult; cand vei iesi din dus te vei simti epuizat).bea cv cald inainte de culcare(lapte, ceai). inainte de culcare aeriseste camera 15 min.scoate aparatura electronica din proza(calculator,tv,aer conditionat, etc, orice). emit unde electromagnetice si iti perturba somnul.nu dormi cu telefonul langa tine.trebuie lasat la cel putin un metrul dormi 8 ore pe noapte. Ceai din amestecul: 50 g ciubotica-cucului, 25 g levantica, 10 g sunatoare, 15 g conuri hamei, 5 g radacini de odolean;(http://agroromania.ro/......t-28.html) evita sa fii negativist sa fii mereu optimist. poti asculta o melodie relaxanta.si inca un sfat te ajuta foarte mult.roaga-te inainte deculcare.(Tatal Nostru). gandeste-te ca Domnul este cu tine si te protejeaza.tu trebuie doar sa te relaxezi. exact ca atunci cand erai mic simteai protectia mamei.:)sper ca te-am putut ajuta

| LeylaLeyla a răspuns:

Totul porneste din creier. Incearca sa ignori locatia, gandeste-te la altceva, la ceva care i-ti da stare de relaxare, concentreaza-te si si totul devine foarte simplu.

| Samfuchs a răspuns:

Sincer mi`e spitalu nu-mi da alta stare decat cea de ingrijorare, mai ales cele din Romania. Scuza`ma dar ai tot motivul sa te ingrijorezi. Poate nu te-am ajutat dar spitalele din Romania cu tehnologia lor nu au posibilitatea sa iti dea un diagnostic clar. Si eu merg in deplasare, sunt baiiat si merg la handball, dar si eu am emotii(kit ca am fost de atatea ori) nu stiu sigur daca ar trebui sa te ingrijorezi mie mi se pare ceva normal sa ai emotii Succes!
P.S: Tinemi pumni te rog, in 24 februarie merg pe faza locala la Handball iar daca o sa castigam mergem pe tara. Deci te rog tinemo pumnii am sa ti tin sie eu.[Acum si eu am emotii]

| DeeaMyrux explică (pentru Samfuchs):

Multumesc pentru raspuns si da, o sa iti tin pumnii! Bafta!

| IoanaBratinka a răspuns:

Te inteleg, fac atletism si cand merg la vizita anuala nu stiu cum sa scap mai repede de control, dar nu trebuie sa iti fie frica de doctor ca nu iti face nimica, numai se asigura ca esti sanatoasa. Nu e ca si cum ti-ar face injectii big grin, Succes si treci peste frica ta!