| RobyAdy a întrebat:

Buna seara tuturor! Ma confrunt cu o problema relativ minora, dar necesita un pic de atentie! Cine ma poate ajuta, sa raspunda... M-a piscat acum doua zile o capusa! Am vazut-o cum incerca sa se instaleze pe sub piele. Dar am luat o penseta si am incercat sa o trag afara! Din pacate, s-a rupt si a ramas acolo o jumatate! Ce sa fac? Sa merg la medic sau trece de la sine (poate iese singura)? Sunt un pic cam speriat! Daca exista cineva care s-a confruntat cu astfel de probleme, rog ajutor! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc o problema minora, ci una foarte grava. Trebuie sa te duci la un dermatolog sa-ti inlature capul capusei de sub piele (altfel se va infecta) si trebuie neaparat sa iei niste antibiotice (prescrise de un medic de boli infectioase). Muscatura de capuse transmite o boala infectioasa foarte grava, numita maladia Lyme, care poate fi prevenita prin tratament cu antibiotice (de obicei tratament 3-6 luni), dar care daca se instaleaza poate fi mortala si se trateaza mult mai greu.

| MâţaD a răspuns:

Mergi la medic deoarece se va infecta!

| Carmen_9342 a răspuns:

Fugi de urgenta la medic! este extrem de periculoasa! ai mare grija ca deja ai 2 zile si poate fi infectata piscatura mai ales ca nu ai reusit sa o iei toata! la medic cu tine maine neaparat!

| caian a răspuns:

Mergi repede la doctor sa scoata capul ei pentru ca se poate infecta!